مرمت سابات‎های علم و مقدم اوایل سال ۹۷ طی قراردادی در دستور کار اداره‎کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت و عملیات اجرایی آن نیز اواخر پاییز سال جاری آغاز شد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان از اتمام کار مرمت دو سابات در بافت تاریخی شوشتر خبر داد.

محمدحسین ارسطوزاده در این مورد اظهار کرد: مرمت سابات‎های علم و مقدم اوایل سال ۹۷ طی قراردادی در دستور کار اداره‎کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت و عملیات اجرایی آن نیز اواخر پاییز سال جاری آغاز شد.

او با بیان این‎ که عملیات اجرایی مرمت این دو سابات در بازه زمانی سه ماهه با موفقیت به انجام رسید افزود: مرمت این دو سابات تاریخی شامل، برداشت لایه‎های سیمان روی سنگ‎های جداره، تخریب سنگ‎های فرسوده جداره، اجرای سنگ‎کاری جداره، برداشت لایه‎های کاه‎گل بام، برداشت قسمت‎های در حال ریزش سقف، اجرای طاق، بندکشی جداره و طاق‎ها، پوکه‎ریزی بام و عایق‎کاری بود.

معاون میراث فرهنگی خوزستان خاطرنشان کرد: این آثار به جای ‎مانده از دوران قاجار با ۱۸۵۵میلیون ریال هزینه از محل اعتبارات استانی مرمت شده‎اند.

وی یادآور شد: سابات علم به شماره ثبت ملی ۱۴۶۹۹ و سابات مقدم به شماره ثبت ملی ۱۴۶۹۶ مربوط به دوره قاجار و در شهرستان شوشتر از توابع استان خوزستان قرار دارند.

ساباط‌ها (سابات) از ویژگی‌های مهرازی (معماری) زیست‎بوم‌های گرمسیر و کویری هستند و در استان‌هایی مانند یزد، کرمان، اصفهان، خوزستان و خراسان جنوبی و… یافت می‌شوند. یکی از کارکردهای سابات پدید آوردن سایه و جایگاهی خنک برای رهگذران است. این سازه به علت نیمه پوشیده بودن در تابستان به پدید آمدن کوران هوا می‌انجامد که هوای درون سابات را از بیرون آن خنک‎تر می‎کند. همین نیمه پوشیده بودن در زمستان به گرم‌تر شدن هوای درون سابات از بیرون آن می‎نجامد.

سابات‌ها همچنین مایه یکپارچگی و استواری خانه‌های کنارشان هستند و به آن‎ها در پایداری در برابر نیروهای پدید ‎آمده از فشار سازه کمک می‌کنند.