چهارشنبه 13 دي 96 - 20:37
کد خبر: 14255
صفحه اصلي » سرويس شوشتر

گزارشی از وضعیتِ بحرانی آثار تاریخی شوشتر؛
حق به دست کیست؟ نماینده شوشتر یا استاندار خوزستان

*نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی گفته است که مسئولیت سازه های آبی شوشتر برعهده استاندار خوزستان و اتفاق خاصی در این آثار نیافتاده است، استاندار خوزستان نیز اعلام داشته است که آن‌گونه هم که آقای گیلانی گفته‌اند؛ نیست.

اخیراً سهراب گیلانی (نماینده‌ مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی) در مصاحبه‌ای وضعیت آثار تاریخیِ ثبت جهانی شوشتر را تأسف‌بار اعلام کرده و گفته است: وضعیت آثار تاریخی شوشتر به شدت نگران‌کننده است و در این زمینه هشدارهای لازم را نیز داده‌ام، از این پس مسئولیت این آثار برعهده شخص استاندار خوزستان است. در جلسه یک سال پیش در شهرستان شوشتر، استاندار خوزستان درباره وضعیت آثار ثبت جهانی شوشتر تعهداتی داد ولی هیچ‌کدام از این تعهدات اجرایی نشد، ایشان مدیریت استان هستند و مسئولیت این آثار برعهده ایشان است.

 

سهراب گیلانی همچنین درخصوص لایروبی آثار تاریخی شوشتر تاکید کرده بود: استاندار خوزستان و سازمان آب و برق و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در این زمینه تعهد داده‌اند ولی بعد از دو روز حرکات نمایشی؛ لایروبی جمع‌آوری شد و پروژه کلاً مسکوت ماند. ناراحتی و گلایه ما از اجرایی نشدن تعهدات و وعده‌هاست. مدیران استانی و ملی برای رفع مشکلات آثار تاریخی شوشتر هیچ عزم راسخی ندارند و به این دلیل مسئولیت این آثار گران‌سنگ برعهده شخص استاندار خوزستان است و ایشان در این‌باره باید پاسخگو باشند.

 

حال، غلامرضا شریعتی (استاندار خوزستان) در پاسخ به خبرنگار می‌گوید: البته که به آثار شوشتر رسیدگی بیشتری باید صورت بگیرد، ولی یکسری از تعهداتی که داشتیم را انجام داده‌‌ایم. در عین حال میراث فرهنگی هم در استان و هم در کشور باید به صورت ملی به این مشکل نگاه کنند و اقدامات لازم را انجام دهند، چون این آثار ثبت جهانی هستند. آبشارهای شوشتر و دیوار‌ه‌شان باید مرمت شوند.

 

استاندار خوزستان در پاسخ به سخنان گیلانی مبنی بر "حرکات نمایشی لایروبی" می‌گوید: این‌ چه حرفی است! چه نمایشی! آنچه لازم بوده انجام شده دیگر. من به فرماندار استان هم تأکید کرده‌ام که در این بخش، اعتبارات شهرستان را بیشتر بپردازند. فکر می‌کنم این پروژه به حدوداً یک و نیم میلیارد اعتبار نیاز  دارد.

 

وی در پایان خاطرنشان می‌کند: آن‌گونه هم که آقای گیلانی گفته‌اند؛ نیست. ولی خب حتماً باید توجه بیشتری به این آثار شود. اول از همه، سازمان میراث فرهنگی متولی این آثار است. بالاخره آن‌ها هم اقداماتی در حد توان‌شان انجام داده‌اند ولی بیش از این باید کار صورت بگیرد.