سه شنبه 2 آبان 96 - 18:43
کد خبر: 14211
صفحه اصلي » سرويس شوشتر

بی توجهی به آثار تاریخی شوشتر ادامه دارد؛
پل گرگر در آستانه ویرانی؛ جوشش آب از دورن پل تاریخی گرگر؛ کسی به فکر رفع معضل نیست

*پس از ریزش پل گرگر در سال های گذشته و مرمت طولانی مدت این پل در پی کش و قوس های فراوان بین سازمان میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و گنجینه آب، بار دیگر شاهد بی توجهی به این پل تاریخی و وخیم گزارش شدن وضعیت آن هستیم.

به گزارش شوشترنامه، پل تاریخی گرگرکه معبر تردد مردم شهرستان شوشتر از بخش های مرکزی به بلتی و جاده صاحب الزمان است در روزهای گذشته شاهد بی توجهی مسئولان بوده است تاحدی که جوشش آب از این پل روز به روز افزایش می یابد و پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر و اداره آب و فاضلاب شوشتر به این وضعیت بی توجهی می کنند.

بر اساس این گزارش و بر پایه بازدید های میدانی خبرنگار شوشترنامه از این پل تاریخی، جوشش آب از درون این پل تاحدی است که بخشی های زیادی از دیوار بیرونی پل نمناک و خیس است و جوشش آب باعث تشکیل جویی روی زمین و جاری شدن در مسیر تردد گردشگران شده است.

 

بر این اساس، بازدیدهای میدانی خبرنگار شوشترنامه و صحبت با همسایگان این پل از این حکایت دارد که بیش از 20 روز است که از درون دیواره این پل آب جاری است و کسی حتی برای رفع منشا این آب اقدامی انجام نداده است، این مسئله باعث شده تا بسیاری از شهروندان نگران سرنوشت این پل باشند.

نگرانی مردم و همسایگان این پل به دلیل بی توجهی به سازه این پل تاریخی است، اتفاقی که باعث می شود باز هم تراژدی سال های گذشته تکرار شود و در این زمینه تنها افسوس نصیب مردم شوشتر شود.

شوشترنامه در این زمینه هشدارهای لازم را داد، حال کارگروه میراث فرهنگی نهاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر، پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر و اداره میراث فرهنگی شهرستان و صد البته اداره آب و فاضلاب شهرستان شوشتر در این مجال چه اقدامی را در دستور کار قرار می دهند مطلع نیستیم ولی آنچه مشخص است تاکنون اقدامی عملی برای رفع معضل انجام نشده است و وضعیت این پل تاریخی اصلا خوب نیست.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که نماینده محترم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در ماه های گذشته وعده رفع مشکلات آثار تاریخی شهرستان شوشتر را داده بود وضعیت این سازه ها را بحرانی قلمداد کرده و برای رفع مشکلات مدعی شده بود که با رئیس جمهور وارد مذاکره شده است، مذاکره ای که تاکنون نتیجه عملی در بر نداشته است و همین امر باعث شده کل ماجرا به دیده تردید نگاه شود.

مصاحبه، عکس یادگاری، حضور های سرزنده، بازدیدهای متعدد و جلسات پی در پی در این زمینه نه تنها گره ای از این پل تاریخی نگشوده است، بلکه گره افتاده به کار این پل تاریخی را کورتر کرده است و وضعیت را با اتلاف وقت های متعدد و متکثر وخیم تر نموده، ناتوانی در ایجاد ارتباط با مدیران درجه یک میراث فرهنگی کشور، عدم تمایل در درک مشکلات مدیریتی پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر، ناتوانی در تامین اعتبارات ملی و استانی در رفع معضلات سازه های آبی تاریخی شوشتر و... همه از معضلاتی است که امروزه گریبان این آثار ثبت جهانی شده را گرفته است.

وعده واهی لایروبی سازه های آبی تاریخی شوشتر با مشغول کار کردن یک بیل میکانیکی و عکس های یادگاری و بازدیدهای سرزده از این اتفاق محیرالعقول تنها چند روز تاریخ مصرف داشت و این پروژه نه چندان بزرگ تعطیل شد و اندک امید واهی دوستداران میراث فرهنگی شهرستان شوشتر نیز با آب گل آلود روخانه گرگر به مرداب وعده های توخالی مسئولان سرآزیر شد.

پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر در سه سال گذشته دستاوردی جز تماشای وضعیت تاسفبار آثار ثبت جهانی شوشتر نداشته است، اقدامات در این زمینه در بیشترین حد پیگیری به نگارش نامه هایی به مرکز و گزارش وضعیت ختم می شود( البته اگر به این مرحله رسیده باشند) وضعیتی که دل هر دوستدار میراث فرهنگی، گردشگر داخلی را می سوزاند و برای گردشگران خارجی سئولات بزرگی بوجود می آورد.

در ماه ها و روزهای گذشته بارها وضعیت سازه های آبی تاریخی شوشتر به مدیریت امور پایگاه های کشور گزارش داده شده است، مدیریت امور پایگاه های کشور نیز در این زمینه سکوتی مرگبار پیشه کرده است، قطعا در این زمینه مسئول وضعیت بی تدبیری موجود معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیریت امور پایگاه های کشور است.

وضعیت گردشگری در شهرستان شوشتر با شعارهای عالی دولت تدبیر و امید اصلا همخوانی ندارد و وضعیت پل گرگر و بی توجهی به این پل تاریخی نشان از عدم همراهی با این شعارها قمداد می شود.

شوشترنامه در این شرایط تنها گزارش دهنده وضعیت سازه های آبی تاریخی شوشتر بوده است، ولی وضعیت این آثار تاریخی را در روزهای آینده دنبال می کند تا حصول نتیجه در این زمینه گزارش های پیگیرانه در این زمینه را ادامه خواهد داد.