يكشنبه 11 شهريور 97 - 14:55
کد خبر: 14353


سهم شوشتر از تراز ملی چقدر است؟ همه چیز درباره مصوبه 25 درصد افزایش حقوق کارکنان دولت

*چند روزی است درباره افزایش حقوق کارکنان دولت در فضای مجازی سخنان زیادی مطرح است، در این باره بارها اطلاع رسانی شده بود و در سال 96 نیز درباره این افزایش حقوق و حذف نام شوشتر مطالبی در شوشترنامه عنوان شد و بسیاری از اطرافیان نماینده محترم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در این باره متن نگاشته شده شوشترنامه را سیاه نمایی و قضاوت زودهنگام و... دانستند، حال اتفاق پیش بینی شده رخ داده است، ولی واقعا مسئله چیست؟

مجتبی نارنج پور-خبرنگار: چند روزی است درباره افزایش حقوق کارکنان دولت در فضای مجازی سخنان زیادی مطرح است، در این باره بارها اطلاع رسانی شده بود و در سال 96 نیز درباره این افزایش حقوق و حذف نام شوشتر مطالبی در شوشترنامه عنوان شد و بسیاری از اطرافیان نماینده محترم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در این باره متن نگاشته شده شوشترنامه را سیاه نمایی و قضاوت زودهنگام و... دانستند، حال اتفاق پیش بینی شده رخ داده است، ولی واقعا مسئله چیست؟

در نامه ای که در فضای مجازی درج شده است، نام چند شهر مانند « خرمشهر، آبادان، اهواز، هویزه، شادگان، اندیمشک، دزفول، هندیجان، شوش، هفت تپه، بستان، حمیدیه، اروندکنار، بندر امام خمینی(ره) ماهشهر، سوسنگرد» درج شده که در این شهرها کارکنان دولت 25 درصد افزایش حقوق خواهند داشت. 

انتشار این اسامی در سطح شهرستان شوشتر باعث ناخشنودی کارکنان دولت شده است، ناراحتی  از حذف شهرستان شوشتر در این مصوبه باعث شده تا همه به نحوی از این اتفاق ابراز ناخرسندی کنند، ولی واقعا چه کسی می توانست در این زمینه اقدامی انجام دهد که نداده است.

پس از پیگیری های انجام شده و تماس های مکرر مردم شوشتر و گتوند، نماینده محترم شهرستان های شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در اینستگرام درج کرد:  تعیین شهرهایی که در کشور شامل مناطق جنگی محسوب می شوند توسط ستاد کل نیروهای مسلح انجام می شود و این ستاد زیر نظر رهبر معظم انقلاب است؛ مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی به محض انتشار اسامی شهرهای جنگی طی نامه رسمی از آن ستاد درخواست کردند که تمامی شهرهای خوزستان مشمول 25 درصد شهرهای جنگی بشوند؛ متاسفانه تاکنون به درخواست جواب داده نشده و حتما مجمع نمایندگان خوزستان مجددا پیگیری خواهد کرد. 

اما واقعا قضیه چیست؟ مجلس شورای اسلامی در تصویب قانون پنج ساله ششم توسعه کشور مصوب سال 1395 و منتشره در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی در مورج 21 فروردین 1396 در ماده 112 در این باره به وضوح اظهار نظر کرده است، در این بند تعیین کننده محدوده مناطق جنگی را ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می کند و این محدوده باید به سازمان برنامه و بودجه رفته و در این باره اظهار نظر شود. بهتر است ماده 112 برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور را مرور کنیم.

ماده۱۱۲ـ به منظور جبران عقبماندگيهاي استانهاي مناطق عملياتي دفاع مقدس:

الف ـ ستادكل نيروهاي مسلح موظف است محدوده مناطق عملياتي دفاع مقدس را تا پايان سال اول اجراي قانون برنامه به سازمان اعلام نمايد.

ب ـ سازمان موظف است ارزيابي جامعي از وضعيت توسعه يافتگي زيرساخت هاي اين مناطق را تا سطح شهرستان تهيه كند.

پ ـ دولت موظف است رديف متمركزي را درقوانين بودجه سنواتي به جبران عقب ماندگي ها و ارتقاي شاخص هاي برخورداري مناطق موضوع اين ماده اختصاص دهد به گونه اي كه اين شاخصها سالانه دهدرصد(١٠ (%افزايش يافته و به سطح متوسط شهرستانهاي برخوردار كشور برسد.

ت ـ دولت موظف است از سال اول اجراي اين قانون، در قالب قرارداد ١٩٧٥ ميلادي (موضوع قانون عهدنامه مربوط به مرز دولتي و حسن همجواري بين ايران و عراق مصوب ٢٩/٢/١٣٥٥ (و قوانين مربوطه و در قالب بودجه سنواتي، حداقل سالانه بيست و پنج درصد(٢٥ (%نسبت به لايروبي اروندرود و توسعه سواحل آن اقدام نمايد به طوريكه در پايان چهارسال به اتمام برسد.

ث ـ سازمان و سازمان اداري و استخدامي كشور موظفند اعتبار لازم را براي اعمال سقف فوقالعاده پيشبيني شده در بند(١ (ماده(٦٨ (قانون مديريت خدمات كشوري براي كاركنان شاغل در اين مناطق از سال اول اجراي قانون برنامه تأمين و اعمال نمايند.

ج ـ سازمان و سازمان اداري و استخدامي كشور مكلفند نسبت به صدور احكام پرداخت مزاياي شاغلان مناطق عملياتي دفاع مقدس برابر جداول و ضوابط ابلاغي سال١٣٧٦ سازمان امور اداري و استخدامي كشور از سال دوم اجراي قانون برنامه اقدام نمايند.

تبصره ـ دستگاههايي كه مشمول قانون مديريت خدمات كشوري نيستند مكلفند از محل منابع مربوطه موارد موضوع بندهاي (ث) و (ج) اين ماده را بهصورت مشابه تأمين نمايند.

حال باید بررسی کرد که در این میان چه کسی کوتاهی کرده است، در بند «ب» ماده 112 قانون پنج ساله ششم توسعه کشور سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است درباره زیرساخت های مناطق تعیین شده اظهار نظر کند و این اظهار نظر تا سطح شهرستان انجام می شود؛ چطور است که در بیانیه منتشره از سوی دفتر نماینده شوشتر و گتوند این بند نادیده گرفته شده است؟ سازمان برنامه و بودجه در این زمینه شوشتر را نادیده گرفته است، چرا زمانی که این قانون در حال تدوین بود کسی اظهار نظری نکرد و حق شوشتر نادیده گرفته شد؟تذکر، طرح سئوال و... که از اهرم های مهم در اختیار نماینده مجلس شورای اسلامی در این باره می توانست کارساز باشد؟ چرا از این اهرم ها استفاده نشده است و اگر هم انجام شده چرا در این باره شفاف سازی نشده است؟

در این قانون عنوان شده است که شهرهای درج شده کمتر برخوردار هستند و باید با افزایش بودجه به سطح شهرهای برخوردار برسند و سالانه 10 درصد رشد و توسعه داشته باشند، واقعا شوشتر نسبت به شهرهای آبادان، اهواز، هویزه، شادگان، اندیمشک، دزفول برخوردار محسوب می شود؟ و باید سالانه به این شهرها اعتبار توسعه بدهند تا به سطح شوشتر برسند؟

برای دفاع از حق شوشتر در این مهم چه اقدامی انجام شده است؟ واقعا شهرستان شوشتر در جنگ تحمیلی مورد اصابت موشک نبوده است؟ بمباران های شدید در این شهرستان باعث شهادت تعداد زیادی از عزیزان در این شهرستان نشده است؟ استیفای حق مردم شهرستان شوشتر در مجلس شورای اسلامی نیازمند استدلال کافی است، چرا در این زمینه رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد بازخواست قرار نگرفته است و اگر چنین اتفاقی رخ داده چرا تاکنون نتایج پیگیری های انجام شده منتشر نشده است؟ مردم شهرستان های شوشتر و گتوند منتظر اعلام صریح سوالات در این باره از سوی نماینده پیگیر خود در مجلس شورای اسلامی هستند و اینکه محدود مذکور توسط ستاد مشترک نیروهای مسلح تعیین شده است نمی تواند اقناع کننده باشد، زیرا بی شک چنین نهاد فعال زیر نظر مقام معظم رهبری بر اساس قانون و مدارک موجود اظهار نظر می کند و هیچ تحرکی خلاف قانون در چنین نهادهای مقدسی انجام نخواهد شد این نهادها زیر نظر مقام معظم رهبری هستند و درباره مصوبات و اظهار نظرها بسیار نکته سنجانه و دقیق اقدام می شود.

 

کلیدواژه ها: افزایش حقوق, افزیش 25 درصدی حقوق, افزایش حقوق کارکنان دولت

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 1   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: