شنبه 9 تير 97 - 9:05
کد خبر: 14335

گزارشی از کارگروه مدیریت پسماند شوشتر؛
سرنوشت نگران کننده پسماندها و فاضلاب های بیمارستانی شوشتر

*جلسه کارگروه پسماند خرداد ماه دستور جلسه ای جالب داشت، پسماندهای پاتولوژیک و فاضلاب های بیمارستانی! به راستی این پسماندها در شهرستان شوشتر چگونه دفع می شوند؟ پسماند پاتولوژیک هـر ماده زائد جامدی که در هنگام تشخیص بیماری، ایمن سازی بدن انسان در تحقیقات مربوط بـه آنـهـا یا در هنگام تهیه و تولید واکسن یا آزمایشات بیولوژیکی و اتاق عمل به وجود می آید، مواد زائد عفونی و پسماند پاتولوژیک بیمارستانی گفته می شود.

جلسه کارگروه پسماند خرداد ماه دستور جلسه ای جالب داشت، پسماندهای پاتولوژیک و فاضلاب های بیمارستانی! به راستی این پسماندها در شهرستان شوشتر چگونه دفع می شوند؟ پسماند پاتولوژیک هـر ماده  زائد جامدی که در هنگام تشخیص بیماری، ایمن سازی بدن انسان در تحقیقات مربوط بـه آنـهـا یا در هنگام تهیه و تولید واکسن یا آزمایشات بیولوژیکی و اتاق عمل به وجود می آید، مواد زائد عفونی و پسماند پاتولوژیک بیمارستانی گفته می شود.

پسماندهای پـزشکی بـه علت داشتن عـوامل میکروبی بیماریزا و خطرناک ویـروس ها، عوامل بیماری هپاتیت B و C و ... از زمره مواد زاید خطرناک محسوب می گردد. 

این توضیحات برای آن انجام شد که رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان شوشتر مدعی شد که فاضلاب بیمارستان های خاتم الانبیا و الهادی اصلا استاندارد نیست و شرایط مناسب دفع فاضلاب را طی نمی کند.

بهروز نجاتی افزود: بیمارستان خاتم الانبیا از نیمه دوم سال 96 در کارگروه پسماند دی ماه برای فاضلاب بیمارستان تذکر دریافت کرده است و تاکنون هیچ نتیجه ای برای رفع مشکلات فاضلاب این بیمارستان به اداره حفاظت محیط زیست ارائه نکرده است.

وی افزود: سیستم فاضلاب این بیمارستان اصلا پاسخگوی تولید فاضلاب این سایت نیست و به کرات این سیستم سرریز کرده و فاضلاب بدون ایمن سازی به فاضلاب شهری می ریزد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر گفت: فاضلاب بیمارستانی فاضلابی عفونی محسوب می شود و بسیار خطرناک است و ورود این فاضلاب به فاضلاب شهری بسیار خطرناک، غیرقابل اغماض و خطرآفرین است.

وی خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی سیستم تصفیه خانه فاضلاب شوشتر نیز فعالیت نمی کند و مشکل دارد، فاضلاب بیمارستانی به فاضلاب شهر وارد و سپس روانه رودخانه می شود، این مسئله بسیار خطرناک برای شهرهای پایین دست از نظر ایجاد بیماری به شمار می آید.

وی به مشکلات سیستم فاضلاب بیمارستان الهادی نیز اشاره کرد و تاکید کرد: سیستم تصفیه فاضلاب بیمارستان الهادی قدیمی است و بر اساس سنجش به عمل آمده تعدادی از استانداردها در خروجی آن لحاظ نمی شود و روند ایمن سازی و دفع آن کامل نیست و باید در اسرع وقت مشکلات آن برطرف شود.

نجاتی با اشاره به اینکه باید حتما سیستم تصفیه فاضلاب این بیمارستان راه اندازی شود، گفت: در شرایط کنونی سامانه تصفیه فاضلاب این بیمارستان 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و باید با تکمیل این سامانه مشکل فاضلاب بیمارستان را برای همیشه حل کرد.

 

*پسماندهای خطرناک بیمارستانی خطرناک دفع می شوند

نجاتی با اشاره به اینکه پسماندهای بیمارستانی بویژه پسماندهای پاتولوژیک بسیار خطرناک دفع می شوند و هیچ نظارتی بر آنها نیست، تاکید کرد: باقی مانده اعضا از عمل های جراحی و... به پیمانکار نظام پزشکی در شوشتر سپرده می شود، با پیگیری های انجام شده مشخص شده است که این پسماندها به جای انتقال به مرکز زباله های عفونی استان در مجاورت شهر ماهشهر  به زباله دان های شهرداری در شهرهای مجاور منتقل می شود.

وی تاکید کرد: بی شک در این زمینه برخورد قاطع خواهد شد و نمی گذاریم کوتاهی در انجام وظیفه دیگران خطرات بهداشتی و زیست محیطی برای مردم عزیز بوجود آورد.

 

*کوتاهی اصلا پذیرفته نیست

فرماندار شوشتر در این جلسه اظهار داشت: روزی بخاطر درصد کلر کم در آب شهری اداره آب و فاضلاب شهری را توبیخ می کنیم که واقعا اقدام به حقی است و با سلامت مردم سر و کار دارد و امروز به خاطر فاضلاب های عفونی و پسماندهای پاتولوژیک ورود می کنیم و از این موضوع نمی گذریم.

حسین پنبه دانه پور تاکید کرد: سلامت مردم با کلر درصد پایین آب شرب شهری کمتر به خطر می افتد تا با پسماندهای عفونی و فاضلاب های بیمارستانی، این اتفاقات اصلا قابل اغماض نیست.

وی با اشاره به اینکه اصلا قصد مچ گیری در جلسه کارگروه پسماند را نداریم افزود: معضل اساسی آینده جهان پسماند است، دفع مناسب پسماند ضروری است، نمی توان فاضلاب عفونی بیمارستان را دید و پسماندهای پاتولوژیک بیمارستانی را به بدترین شکل ممکن دفع کرد و بعد دلخوش به داشتن آب با کلر مناسب در لوله های انتقال شهری بود.

فرماندار شوشتر با اشاره به اینکه اداره حفاظت محیط زیست شوشتر درباره مشکلات پسماند و فاضلاب های بیمارستانی حساس باشد، تاکید کرد: نمی توان به سادگی از سلامت، بهداشت و وضعیت زندگی مردم گذشتف همانگونه که مسئولیت برای تامین سلامت منابع آبی شهرستان های پایین دست نیز برعهده ماست و در این باره هیچ توجیهی پذیرفته نیست.

وی خاطر نشان کرد: در صورتجلسه مصوب شود و در اسرع وقت گزارشی از اقدامات در این زمینه به کارگروه مدیریت پسماند ارائه شود، لطفا جلسه را نیز نگذارید با بازه زمانی زیاد برگزار شود و در اسرع وقت جلسه برگزار و نتیجه اقدامات دستگاه های متولی بررسی و ارائه گزارش گردد.

پنبه دانه پور با اشاره به اینکه چرای حیوانات اهلی در محل دفن پسماند شهرداری اصلا پذیرفته نیست، تاکید کرد: در اسرع وقت اداره امور عشایر شهرستان شوشتر افرادی که در محل دفن پسماند شهرداری سکنی گزیده اند جابجا کند و از چرای دام در این محل ممانعت بوجود آورد.

وی گفت: دیوارکشی دور محل دفن پسماند شهرداری شوشتر الزامی است ولی تا آن زمان در اسرع وقت جابجایی عشایر و ممانعت از چرای دام در دستور کار باشد.

وی درباره وضعیت نخاله های ساختمانی در حاشیه شهر شوشتر افزود: برای ساماندهی نخاله های ساختمانی در حاشیه ورودی های شهر شوشتر و حتی در کنار اثر ثبت جهانی پل شادروان و بندخاک شهرداری در اسرع وقت اقدام کند.

فرماندار شوشتر تاکید کرد: علوم پزشکی شوشتر در اسرع وقت برای رفع مشکلات مطروحه در جلسه اقدام کند و برای اصلاح امور اقدام کنند.

 

*در صورت وجود برخورد می کنیم

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر در این جلسه اظهار داشت: در صورت دفع غیر اصولی پسماند پاتولوژیک از طرف پیمانکار نظام پزشکی در اسرع وقت با وی برخورد می شود.

افشار افزود: برای برخورد با پیمانکار موجود باید دلایل وجود داشته باشد، باید اثبات شود که چنین دفع غیراصولی انجام شده است، ولی اداره حفاطت محیط زیست شهرستان شوشتر هیچ دلیلی در این باره ارائه نمی کند.

وی عنوان کرد: اصلاح تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان خاتم الانبیا نیازمند اعتبار است، بر اساس شرایط کشور و وضعیت بسیار بد اعتباری که در خشکسالی اعتبارات به سر می بریم، به این دلیل نمی توانیم قول دقیق برای رفع مشکل تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان های خاتم الانبیا و الهادی را بدهیم.

وی تاکید کرد: تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان الهادی کمتر از پنج سال است که اصلاح شده است و اگر مشکل خاصی دارد بفرمائید تا برای رفع مشکلات در این تصفیه خانه اقدام کنیم.

 

 

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 1   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: