چهارشنبه 18 بهمن 96 - 18:27
کد خبر: 14303

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی
تخریب و ریزش سازه های آبی امری بدیهی است؛ فاضلاب عامل فرسایش است

*مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی گفت: حفاظت و مرمت سازه‌های آبی شوشتر یکی از پیچیده‌ترین ماموریت‌هایی است که به‌رغم وجود محدودیت‌های بسیار بالا، در اولویت برنامه‌های معاونت میراث‌فرهنگی و دفتر امور پایگاه‌ها بوده است.

فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی ا با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد فروریختن بخشی از یکی از طاق‌های سازه‌های آبی شوشتر گفت: سازه‌های آبی شوشتر یک مجموعه تاریخی آبی است که بخش عظیمی از ساختار معماری و سازه‌ای آن در زیر و داخل آب قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه مجموعه سازه‌های آبی شوشتر با توجه به این شرایط، همیشه با تنش‌های مختلفی مواجه بوده و هستند، یادآور شد: صخره‌های تشکیل‌دهنده سازه‌های این مجموعه از جنس سنگ‌های ماسه‌ای هستند که میزان فرسودگی آنها بسیار بالا و با رژیم آبی ارتباط مستقیمی دارند، در واقع باید گفت که سازه‌های آبی شوشتر همیشه وضعیت آسیب پذیری دارند.

 

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی با اشاره به اینکه سازه‌های آبی شوشتر یک اثر تاریخی پویا و زنده است، تاکید کرد: حفاظت و مرمت این اثر تاریخی یکی از پیچیده ترین ماموریت‌هایی است که به‌رغم وجود محدودیت‌های بسیار بالا، در اولویت برنامه‌های معاونت میراث‌فرهنگی و دفتر امور پایگاه‌ها بوده است.

 

عزیزی اضافه کرد: ساختار زمین در محوطه سازه‌های آبی شوشتر ماسه‌ای و شکننده است، در طول زمان براثر فشارهایی که به این اثر وارد شده است فروریختگی‌هایی صورت گرفته که مرمت شده است، لذا آسیب‌های گاه و بیگاه و ریختگی در چنین بناها و سازه هایی که مدام در معرض تنش قرار دارند، امری بدیهی و گریز ناپذیر است.

 

وی انجام اقدامات مطالعاتی و چند رشته‌ای را برای حفاظت از این اثر تاریخی لازم و ضروری دانست و گفت: ما برای تکمیل و اجرای طرح مطالعاتی سازه‌های آبی شوشتر از سازمان برنامه و بودجه تقاضای بودجه کرده‌ایم، چراکه حفاظت و نگهداری از این اثر مهم تاریخی نیازمند مطالعات جامع و چند رشته‌ای است و همچنین بحث تملک و آزادسازی عرصه و حریم و برداشته شدن فشار از جداره‌ سازه‌ها، امری ضروری و حیاتی است.

 

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی تصریح کرد: مطالعات گسترده‌ای در سال‌های قبل با همکاری سازمان آب و برق خوزستان برای استحکام‌بخشی و پایدار سازی این مجموعه انجام شده است ولی جهت تکمیل و جمع بندی و اخذ نظرات بیشتر، یک گروه متخصص آلمانی که تجارب بسیار زیادی در حوزه استحکام بخشی سازه‌های تاریخی در دنیا و ایران دارند تحقیق و پژوهش خود را از چند ماه گذشته بر روی این مجموعه شروع کردند و گزارش اولیه‌ای نیز ارائه داده اند که پس ارائه طرح نهایی، اجرای اقدمات بعدی برای حفاظت و نگهداری از این اثر تاریخی به انجام خواهد رسید.

 

وی با تاکید بر اینکه همکاران ما نه تنها در پایگاه سازه‌های آبی شوشتر بلکه در همه پایگاه‌های سازمان میراث‌فرهنگی با وجود محدودیت‌های شدید مالی و عدم تخصیص اعتبارات عمرانی علی رغم گذشت ۱۱ ماه از سال ۹۶، از وظایف خود کوتاهی نکرده و اغلب اقدامات و برنامه‌های خود را در حوزه حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی با تمام توان پیش می‌برند، گفت: البته ما انتظار داریم که همه دستگاه‌های مرتبط با سازه های آبی تاریخی شوشتر به خصوص وزارت نیرو و شهرداری شوشتر نیز نقش خودشان را در حفاظت از این اثر تاریخی ایفا کنند. فاضلابی که به آبشارهای‌ این سازه وارد می‌شود باید کنترل شود، هر مقدار فاضلاب کمتری وارد چرخه آبی سازه‌های آبی شوشتر شود به همان میزان فرسودگی به اثر کمتر می‌شود، شرکت آب و فاضلاب استان و شهرداری شوشتر باید در این حوزه اقدامات لازم را انجام دهند.

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 1   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: