يكشنبه 15 بهمن 96 - 16:24
کد خبر: 14295

فرماندار شوشتر:
قطعا در حفاظت از سازه های آبی شوشتر کوتاهی شده است

*پس از ریزش بخشی از سازه های آبی تاریخی شوشتر در شامگاه جمعه و درج اخبار اختصاصی این اتفاق در شوشترنامه، فرماندار و نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی به صورت سرزده از سازه های آبی تاریخی شوشتر بازدید کردند و مقرر شد که جلسه ای اضطراری در فرمانداری شوشتر برای بررسی این سازه های در معرض خطر تشکیل شود.

پس از ریزش بخشی از سازه های آبی تاریخی شوشتر در شامگاه جمعه و درج اخبار اختصاصی این اتفاق در شوشترنامه، فرماندار و نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی به صورت سرزده از سازه های آبی تاریخی شوشتر بازدید کردند و مقرر شد که جلسه ای اضطراری در فرمانداری شوشتر برای بررسی این سازه های در معرض خطر تشکیل شود.

در این نشست فرماندار شوشتر گفت: بخش زیادی از زیرستون و سازه سنگی سازه های آبی تاریخی شوشتر در این تخریب از بدنه جدا شده و به رودخانه افتاده است که این اتفاق جای تاسف دارد.

حسین پنبه دانه پور با اشاره به شرایط کنونی این اثر تاکید کرد: این اثر در شرایط کنونی دچار مشکل شده است، در حال حاضر تنها چیزی که اهمیت دارد وضعیت اثر است دنبال مقصر نیستیم و بعدا در این باره می توان اظهار نظر کرد.

فرماندار شوشتر با اشاره به اینکه تاق هایی در این واقعه تخریب شده اند، تاکید کرد: دو تاق در این حادثه تخریب شده است، هر چه زودتر باید برای رفع مشکل در این زمینه اقدام کرد و کوتاهی در این بخش اصلا پذیرفته نیست، از طرفی در شرایط کنونی مشکلات زیادی در این سایت تاریخی وجود دارد، شاید اعتباری برای مرمت وجود نداشته باشد، ولی بی شک برای حفاظت از تخریب این آثار اقداماتی را باید در دستور کار قرار داد که از وقوع این حوادث دلخراش جلوگیری شود.

وی با اشاره به اظهارات مدیر پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر درباره الحاقی بودن تاقهای تخریب شده افزود: اینکه تاق های الحاقی بوده اند فعلا در حد یک اظهار نظر است، باید مستندات در این زمینه به فرمانداری اعلام شود تا در این زمینه بتوان به صورت شفاف اظهار نظر کرد، ولی اگر این تاق ها الحاقی باشند نباید به این وضعیت در آیند، الحاقی بودن تاق ها اگر ثابت شود باید استحکام آنها از اثر بیشتر باشد.

وی عنوان کرد: امروز با نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی از سازه های آبی تاریخی شوشتر بازدید کردیم، شاهد بودم که نماینده مردم شوشتر و گتوند برای شرایط بحرانی این آثار بغض گلویش را گرفته بود و امکان صحبت کردن با ایشان وجود نداشت.

پنبه دانه پور با اشاره به شرایط سازه های آبی تاریخی شوشتر گفت: نباید منتظر بمانیم تا بخش از این آثار تخریب شود بعد برای مرمت و بازسازی آنها فکری کنیم، این وضعیت اصلا شرایط مناسبی نیست، در ضمن بیان اینکه این تاق ها الحاقی است و مرمت گذشته غیراصولی بوده است اصلا پذیرفته نیست زیرا این مرمت ها به زعم پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر 8تا10 سال گذشته انجام شده است و نباید الان متوجه این مرمت غیراصولی نشده باشیم و بعد از تخریب این مهم را هشدار بدهیم.

پنبه دانه پور اظهار کرد: این اتفاق نشان می دهد که در مسئله حفاظت کوتاهی شده است چرا که طی بازدیدی که امروز به اتفاق ترک هایی در بخش های دیگر نیز وجود داشت که نشان دهنده هشدارهایی است که باید به آن ها توجه کنیم و می توان به طور قطع یقین اعلام کرد که این اثر تاریخی آبستن حوادث ناگوار دیگری است.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش ایجاد بستر پوبی در مسیر گردشگری سازه های آبی شوشتر را غیرکارشناسی عنوان کرد و خواستار برچیده شدن بخش هایی از مسیر چوبی مجموعه آبشارها شد و اذعان داشت: این مسیر چوبی در برخی نقاط روی طاق های دیگر قرار دارد و احتمالاً فشاری را روی آن ها وارد می کند، بنابراین بایستی این موارد را سریعاً بررسی کرده و نسبت به رفع خطر و برچیدن آن اقدام کرد.

فرماندار شوشتر اضافه کرد: در بخش هایی که نیاز نیست گردشگر وارد شود، باید مسیر تردد را مسدود کنیم. حفظ اثر از همه چیز مهم تر است، باید خدا را شکر کرد که این اتفاق در در پیک گردشگر رخ نداد وگرنه حتما شاهد تلفات جانی در این سایت تاریخی بودیم.

وی به وضعیت بحرانی در سایر بخش های سازه های آبی تاریخی شوشتر گفت: در برخی از دهانه های سازه های آبی تاریخی شوشتر لاشه سنگ تاق دهه به نحوی وضعیت بحرانی دارد که حتی نمی تواند بار خود را تحمل کند، این وضعیت نشان می دهد که در اسرع وقت برخی دیگر از سازه را باید حفاظت اضطراری کرد و در این زمینه کوتاهی پذیرفته نیست.

رئیس شورای تامین شوشتر عنوان کرد: پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر اعتباری برای مرمت ندارد، ولی می تواند حفاظت اضطراری اثر را در دستور کار قرار دهد، این مهم باید انجام شود و منتظر ارسال گزارش از سوی این پایگاه در دو روز آینده هستم.

وی تاکید کرد: مشکلات این سازه ها را به طالبیان معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز گفته ام و منتظر اقدامات در این زمینه هستم.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 1   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: