جمعه 8 دي 96 - 21:44
کد خبر: 14251

گزارش میدانی شوشترنامه؛
وقتی متولی سازه های آبی دست به تخلف می زند؛ ساخت و ساز در عرصه درجه یک سازه های آبی

سازه های آبی تاریخی شوشتر از جمله آثار ثبت جهانی شده ای است که دارای عرصه و حریم مصوب است، این عرصه و حریم باید از سوی پایگاه جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر محافظت شود و در این زمینه پاسخگو باشد.

سازه های آبی تاریخی شوشتر از جمله آثار ثبت جهانی شده ای است که دارای عرصه و حریم مصوب است، این عرصه و حریم باید از سوی پایگاه جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر محافظت شود و در این زمینه پاسخگو باشد.

به گزارش شوشترنامه، بازدید های میدانی شوشترنامه در روزهای گذشته حکایت از ساخت و سازهایی بی ضابطه در عرصه درجه یک آثار ثبت جهانی دارد، ساخت و سازهایی که کاملا خلاف قانون محسوب می شوند.

در سال های گذشته اعتبار کلانی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و خوزستان برای تملک ساختمان های مستقر روی تونل بلیتی هزینه شد و این ساختمان ها باید سبک سازی می شد، این ساختمان ها با تخریب سقف در دو سال گذشته سبک سازی شد ولی دیوارهای این بناها هیچ وقت تخریب نشد.

بر اساس مشاهدات خبرنگار شوشترنامه، در هفته های گذشته ساختمان هایی که دوسال پیش با تخریب سقف سبک سازی شده بود بار دیگر با ساخت سقف آماده سازی شده اند، این اتفاق عجیب باعث نگرانی دوستداران دلسوز میراث فرهنگی در شهرستان شوشتر شده است.

هرگونه دخل و تصرف و ساخت و ساز در عرصه درجه یک سازه های آبی تاریخی شوشتر ممنوع است ولی حال پایگاه سازه های آبی تاریخی که خود متولی این آثار است اقدام به ساخت و ساز در این زمینه کرده است.

در سال های گذشته برای حتی تخریب و سبک سازی در این زمینه و این بخش از سایت تاریخی سازه های آبی تاریخی شوشتر به دلیل احتمال تنش در سازه همه اقدامات را مسکوت نگهداشته بودند، حال بار دیگر اتفاقاتی این چنینی می تواند برای این آثار تاریخی با قدمت مشکل آفرین باشد و درباره عواقب این اتفاق هشدار می دهیم.

سکوت معنادار برخی دوستداران میراث فرهنگی در سطح شهرستان شوشتر در مقابل این حوادث خطرناک در سازه های آبی تاریخی شوشتر بسیار جالب توجه است.

در ادامه تصاویر بیشتری از این اقدام درج می شود.

کلیدواژه ها: سازه های ابی شوشتر, وضعیت پایگاه سازه های آبی شوشتر, پایگاه سازه های آبی شوشتر

نظرات
نظرات منتشر شده: 2   در انتظار: 1   غیر قابل انتشار: 0  
علاقه به میراث فرهنگی
1
پاسخ
0
دوشنبه 11 دي96
ساز ه های تاریخی میراث فرهنگی شهرمان یکی از کم نظیر دست توانای خلاق و سازنده اجدامان میباشد که باید از جان دل از این بنای مهم که شهرت جهانی دارد حفاظت و نگهداری بکنیم متاسفانه درحال حاضرباداشتن کارشناس مهندس طرح و نقشه پول و اعتبار و بودجه از طرف یونسکو و دولت قادر به نگهداری و مرمت آن نیستند و هرمدتی نمایند ۰ فرماندار و۰۰۰ از این آثار بازدید وچند عکس سلفی و گزارش مبسوطی تهیه می کند ولی یک مشکل از مجموعه حل نمی کنند آیا دراین مدت کسی توجهی به جلوی آبشارها نموده که مملو از آشغال درختان هرس نشده وسنگ ونشست زمین و موارد دیگر کرده چه کسی جوابگوی مشکلات است ⁉‼
محمدحسين شمس آبادي
1
پاسخ
0
يكشنبه 17 دي96
سلام
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: