سه شنبه 21 آذر 96 - 9:50
کد خبر: 14243


جابجایی بازار ماهی فروشان

*از بازار سبزی شوشتر که بگذری بویی نامطبوع و سیمایی نازیبا به چشمت می آید، فارغ از شرایطی که بی نظمی و نابسامانی از سرو رویش می بارد، شرایط بهداشتی بسیار وخیم و مشکلاتی که برای شهروندان و بعضا گردشگران به وجود می آید در این بخش از بازار بسیار به چشم می خورد.

نویسنده: مجتبی نارنج پور| از بازار سبزی شوشتر که بگذری بویی نامطبوع و سیمایی نازیبا به چشمت می آید، فارغ از شرایطی که بی نظمی و نابسامانی از سرو رویش می بارد، شرایط بهداشتی بسیار وخیم و مشکلاتی که برای شهروندان و بعضا گردشگران به وجود می آید در این بخش از بازار بسیار به چشم می خورد.

نگهداری سنتی ماهی و شرایط روباز و بدون رعایت موازین بهداشتی از سویی و تنگ کردن فضای معبر گذر مردم و بوی بد و جاری شدن آب در گذر مردم و.... همه از مشکلاتی است که در چند سال گذشته عضو لاینفک بازار ماهی فروشان شوشتر است که باید برای رفع معضل فکری اساسی شود و در این زمینه لازم است فکری اساسی کنیم.

یک دامپزشک در گفت و گو با شوشترنامه درباره شرایط سالم نگهداری ماهی و مواد پروتئنی اظهار می دارد: ماهی باید پیش از فروش و قبل از استفاده در دمای 2 تا 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود و یا در جوار پورد یخ باشد این مسئله باعث می شود تا فساد ماهی دوره زمانی طولانی تری طی کند و این مهم از اصولی است که حتما باید مدنظر باشد.

رضا عنصری می افزاید: ماهی باید زمانی که در دمای 2 تا4 درجه سانیتگراد قرار دارد از قرار گرفتن در معرض حشرات و حیوانات موزی مصون باشد، در یخچال و یا ویترین های دارای شرایط تنظیم دما نگهداری شود، این مسئله به بهداشت ماهی بسیار کمک می کند.

وی به شرایط فورشگاه های ماهی فروشی نیز اشاره کرد و می گوید: باید تمام تلاش را انجام داد که دست در فرآیند پاک کردن ماهی دخیل نباشد ولی اگر این مهم امکان پذیر نبود، باید کوشید تا پاکیزگی محل فروشگاه و تمیز کردن ماهی رعایت شود، از دور ریز باقی مانده های ماهی و دفع غیربهداشتی آنها جلوگیری کرد.

 

بازار ماهی فروشان باید جابجا شود

شرایط نامناسب بازار ماهی فروشان شوشتر، محل استقرارش، نبود جای پارک برای خریداران و مشکلاتی مانند فاضلاب، شرایط بهداشتی و فضای بسیار کم مغازه ها که باعث شده تا میزهای فروشگاه ها به میان گذر بیاید و... از سویی و اعتقاد دانشکده علوم پزشکی بر اینکه این بازار شرایط مناسبی برای فروش ماهی ندارد از سویی دیگر باعث شده تا مقدمات برای جمع آوری بازار قدیم فراهم شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر درباره شرایط بازار ماهی فروشان شوشتر می گوید: وضعیت این بازار از سوی دانشکده علوم پزشکی شوشتر اصلا بهداشتی نیست و با استانداردهای موجود در این زمینه فاصله بسیار زیادی دارد.

علیرضا مالکی با تاکید بر اینکه این بازار نباید در بازار مرکزی شهر مستقر باشد، خاطر نشان می کند: استقرار این بازار در بازار مرکزی شوشتر باعث شده تا برای دیگر صنوف در این بازار نیز مشکلات و محدودیت هایی بوجود آید، بوی ماهی، وجود تکه های ماهی که از پاک کردن آن حاصل می شود و جاری شدن این موارد با آب زیر پای مردم و دفع فضولات به صورت غیر بهداشتی همه از مواردی است که باعث شده تا دانشکده علوم پزشکی شوشتر در برخورد با آن اقدام سریع و عاجل را در دستور کار قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه بارها به این بازار تذکرات بهداشتی داده شده است، تاکید می کند: در ماه ها و سال های گذشته بارها برای رعایت بهداشت به فعالان بازار ماهی فروشان شوشتر تذکراتی داده شده که گاها این تذکرات منجر به پلمپ مغازه ها نیز شده است، این بار شرایط فرق می کند، باید علاوه بر رعایت بهداشت این بازار به طور کلی جابجا شود و در این باره تذکرات لازم را داده ایم.

مالکی با تاکید بر اینکه در این زمینه به صورت کتبی تذکر داده ایم، می افزاید: به فعالان در این بازار مهلت 45 روزه داده ایم و  از این مهلت نیز عدول نمی کنیم، خواهشمندیم که مسئولان در سطح شهرستان برای جابجایی این بازارچه اقدامات لازم را انجام دهند و بستر مناسبی برای عرضه بهداشتی ماهی در شوشتر فراهم کنند.

هشدارها بهداشتی برای جابجایی بازار ماهی فروشان شاید کاری باشد، زیرا در سال های گذشته سایر دستگاه ها برای رعایت بهداشت در بازارماهی فروشان در سطح شهرستان تذکرات زیادی دادند و این تذکرات با پادرمیانی مسئولان بی اثر شد، امید است این بار به ثمر بنشیند.

 

*بازار ماهی فروشان به مکان جدیدی منتقل می شود

اصلی ترین متولی سامان دهی بازار شهرداری است، شهردار شوشتر در زمینه جابجایی بازار ماهی فروشان از سال های گذشته اقداماتی را در دستور کار داشت، ابتدا قرار بود بازار ماهی و پروتئین را از بازار شهر جدا کنند که به دلایل متعددی انجام نشد، الان دیگر بهداشت مخالف استقرار این بازار در بازار مرکزی شوشتر است، به این دلیل باید فکری اساسی در این زمینه کرد.

شهردار شوشتر درباره وضعیت بازار ماهی فروشان شوشتر می گوید: وضعیت این بازار مطلوب شهرداری نیز نیست و برای جابجایی این بازار در اسرع وقت اقدام می کنیم.

مهراب فلسفی زاده با تاکید بر اینکه باید بازار ماهی فروشان به مکان جدیدی منتقل شود، می افزاید: بازار ماهی فروشان شوشتر نباید در بازار مرکزی قرار داشته باشد، این مسئله هم برای سایر صنوف مشکل آفرین می شود و هم برای این صنف محدودیت ایجاد می کند، باید این بازار در محلی مناسب و با استانداردهای لازم برای این شغل مستقر شود.

وی با تاکید بر اینکه مقدمات جابجایی این بازارچه فراهم شده است، تاکید می کند: بازار ماهی فروشان شوشتر با نظر مثبت شهرداری شوشتر به بازارچه فرهنگ نبش بلوار جوادالائمه منتقل می شود و در این زمینه همه رایزنی های مورد نیاز نیز انجام شده است.

شهردار شوشتر درباره شرایط این بازارچه می افزاید: این بازارچه عرض معبر بسیار مناسبی دارد، مساحت مغازه ها بسیار مناسب است و ماهی فروشان می توانند فضای بیشتری برای عرضه ماهی و تردد مردم در اختیار داشته باشند، از سویی این بازارچه مشکل فاضلاب و شست و شوی و معبر و جوی آب های سطحی ندارد و به این دلیل عملا مشکلات موجود در بازار قدیم برای این محل بوجود نمی آید،به این دلیل اصلی ترین کزینه شهرداری شوشتر برای جابجایی این بازار بازارچه فرهنگ است.

دانشکده علوم پزشکی شوشتر موازین و مقررات مورد نیاز برای یک بازارچه سالم را اعلام کرده و درباره فعالیت در مکان فعلی بازار ماهی فروشان هشدار داده است، از سویی شهرداری شوشتر بر اساس موازین بهداشتی و اعلام شده مکان جدیدی برای جابجایی بازار ماهی فروشان در نظر گرفته است، حال عظمی راسخ و مسئولانی یک صدا برای انجام این جابجایی نیاز است که امیدواریم در این نوبت دیگر بازار ماهی فروشان به سامان برسد و مشکلی از مشکلات بازار مرکزی شهر برطرف شود، مشکلی که استخوان لای زخم شده و زخمی که دارد رو به وخامت می گذارد.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 2   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
محبوبه
0
پاسخ
0
سه شنبه 21 آذر96
اگرجابجاشوندکه خیلی بهتراست هم ازلحاظ بهداشت وهم ازنظرشلوغی بازارخداکندبعدازسالها به آنها رسیدگی شود
شهروند
0
پاسخ
0
چهارشنبه 22 آذر96
تا حالا مشکلی نداشت حالا که بازارچه فرهنگ شهر جواب نداده می خوان ماهی فروشان رو به اجبار به انجا کوچ بدن عجب روزگاری شده هر به فکر خویشه
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: