دوشنبه 20 آذر 96 - 9:44
کد خبر: 14242


روستای خرمن خاک؛ محصوردر محرومیت

*دو کیلومتر که از شهر شوشتر به سمت مسجدسلیمان خارج شوی به روستایی می رسید به نام خرمن خاک، این روستا حتی ورودی مناسبی برای تردد ندارد، در بارندگی های روزهای گذشته این روستا با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرد و شاهد مخاطرات زیادی بود که خسارت های جرحی نیز به شهروندان و ساکنان روستا وارد شد.

دو کیلومتر که از شهر شوشتر به سمت مسجدسلیمان خارج شوی به روستایی می رسید به نام خرمن خاک، این روستا حتی ورودی مناسبی برای تردد ندارد، در بارندگی های روزهای گذشته این روستا با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرد و شاهد مخاطرات زیادی بود که خسارت های جرحی نیز به شهروندان و ساکنان روستا وارد شد.

رئیس شورای این روستا در گفت و گو با شوشترنامه اظهار کرد: روستای خرمن خاک در فاصله دو کیلومتری شهر شوشتر واقع شده است ولی از امکانات اولیه مانند مرکز بهداشت و امکانات رفاهی حداقلی نیز بی بهره است، این روستا نیازمند توجه مسئولان است.

محمد موری با اشاره به اینکه در ماه های گذشته برای آسفالت معابر این روستا اقدامات خوبی در دستور کار قرار گرفته است، می افزاید: از بخشدار، رئیس بنیادمسکن شهرستان شوشتر و سایر مسئولان تشکر می کنم تا کنون بیش از 4 هزار متر مربع از معابر این روستا که شامل دو خیابان اصلی است آسفالت شده است و در سایر خیابان ها با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

وی با اشاره به مشکلات بوجود آمده در بارندگی روزهای گذشته تاکید کرد: در باران 65 میلی متری شوشتر در روزهای گذشته شاهد آبگرفتگی شدید معابر این روستا بودیم، این روستا با بیش از 2 هزار نفر ساکن دارد و این مشکلات زیبنده این منطقه محروم نیست.

موری با اشاره به اینکه 4 هزار متر مربع معابر این روستا تا پیش از بارندگی آماده آسفالت بود، می گوید: بارندگی روزهای گذشته و جاری شدن سیلاب در روستا باعث شد تا همه زیرسازی های انجام شده برای آسفالت معابر از بین رود و در شرایط کنونی بیش از 80 درصد زیرسازی ها را آب برده است.

وی به مشکلات آبگرفتگی روستا در بارندگی اشاره کرد و گفت: 10 درصد منازل موجود در روستای خرمن خاک زیر آب رفت و 65 درصد معابر غیرقابل تردد بود، به این دلیل تعداد زیادی از دانش آموزان روستا در روزهای بارندگی نتوانستند از منازل خارج شوند و به کلاس درس برسند.

رئیس شورای روستای خرمن خاک با اشاره به اینکه بارندگی های روزهای گذشته مشکلات زیادی بوجود آورده است، می گوید: در بارندگی های روزهای گذشته حوادث رانندگی زیادی بوجود آمده است که در این حوادث دست و پای تعدادی از اعضای این روستا شکسته و در منازل بستری شدند.

وی به مشکلات بهداشتی این روستا اشاره می کند و می افزاید: در روستای خرمن خاک یک خانه بهداشت وجود ندارد، مشکل فاضلاب در این روستا همه خانوارها را با معضلات بسیار وخیم بهداشتی مواجه کرده است که لازم است مسئولتن برای رفع مشکلات اقداماتی عاجل در دستور کار قرار دهند.

وی به مسیر تردد دانش آموزان در روستا تامدرسه اشاره کرد و گفت: بسیاری از خانه های روستا مسیر تردد مناسبی به مدرسه ندارند و بارندگی بخش زیادی از ارتباط این منازل با مدرسه را قطع کرده است که باید برای ایجاد شرایط ارتباطی نیز اقداماتی را در دستور کار قرار دهیم.

 

*بررسی های میدانی انجام شده است

بخشدار مرکزی شوشتر درباره مشکلات روستای خرمن خاک در گفت و گو با شوشترنامه اظهار کرد: بازدید های میدانی از روستای خرمن خاک مشخص شد که بخش زیادی از زیرسازی آسفالت این روستا نابود شده است و باید برای اجرای سریع این زیرسازی ها اقدام شود.

رضا استکی عنوان کرد: در ساعات نخست بروز این حوادث تیمی متشکل از مدیر عامل تعاونی دهیاری ها و پیمانکار آسفالت این روستا به این منطقه اعزام شدند و گزارش مبسوطی در این زمینه ارائه شد که مقرر شد تا در اسرع وقت برای رفع مشکلات در این روستا اقدام شود.

وی با تشکر از پیگیری های شورای روستای خرمن خاک در بارندگی اخیر گفت: پس از بارش های باران پیمانکار با سرعت عمل قابل قبولی برای احداث زیرسازی های این معابر و آسفالت 4 هزار متر مربع دیگر معابر این منطقه اقدام خواهد کرد تا بخشی از مشکلات برطرف شود.

وی به معضلات تردد در سایر مناطق روستا نیز اشاره کرد و گفت: با اعزام ماشین آلات راه سازی برای زیرسازی معابر روستا تاحد زیادی شرایط تردد و عبور و مرور مردم تسهیل خواهد شد و می کوشیم تا مشکلات کاهش یابد.

استکی به مشکل آب های سطحی این روستا اشاره کرد و افزود: در تلاش هستیم تا با احداث سیل بندی در ابتدای روستا آب های سطحی این منطقه را منحرف کنیم که در این زمینه در حال رایزنی و مکاتبات با سایر دستگاه های عمرانی شهرستان هستیم.

 

*روستای خرمن خاک، نیازمند توجه

بازدید میدانی خبرنگار شوشترنامه از روستای خرمن خاک به محرومیت بسیار زیادی این روستا صحه گذاشت، روستایی که برای تردد دانش آموزان آن باید از فاضلاب عبور کنند و بارها در بازدید خبرنگار و همراهان به دلیل مشکلات ترددی درون گل و لای معابر افتادند.

کودکان، زنان و سالمندان در روستای خرمن خاک با مشکلات متعددی مواجه هستند، گذر بندی معابر روستا مشکلات زیادی دارد، مردم برای تردد با زحمت زیادی مواجه هستند و بهداشت در روستای خرمن خاک با مشکلات زیادی مواجه است، شابسته است مردم با گفتن و بازگو کردن معضلات و خبرنگاران و رسانه ها با انتقال مشکلات روستا و مسئولان با توجه به مشکلات مردم در این منطقه برای رفع آنها اقداماتی عاجل را در دستور کار قرار دهند.

بی شک تازه ابتدای پاییز است، بارندگی های زمستان و سرمای نفس گیر در راه است، این مشکلات تشدید خواهد شد، اگر مسئولان برای رفع این موانع و ایجاد رفاه نسبی برای مردم این روستا اقدامی انجام ندهند و برای این مشکلات قدمی برندارند.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: