دوشنبه 20 آذر 96 - 9:41
کد خبر: 14241


شهرک صنعتی شوشتر؛ خروج از بن بست

*ماه ها پیش بود که مدیران راه آهن جمهوری اسلامی اعلام کردند که تردد قطار در شوشتر اصلا صرفه اقتصادی ندارد و ممکن است بزودی با زیان ده شدن تردد قطار در این شهرستان، بار دیگر فتیله ایستگاه قطار به زیر کشیده شود و شاهد کم فروغ و یا بی فروغ شدن این ایستگاه باشیم.

نویسنده: رضا احمدی پویا| ماه ها پیش بود که مدیران راه آهن جمهوری اسلامی اعلام کردند که تردد قطار در شوشتر اصلا صرفه اقتصادی ندارد و ممکن است بزودی با زیان ده شدن تردد قطار در این شهرستان، بار دیگر فتیله ایستگاه قطار به زیر کشیده شود و شاهد کم فروغ و یا بی فروغ شدن این ایستگاه باشیم.

این بار دیگر خبری از مشکل سینی دوار و مسیر ریل نیست، این بار به صرفه نیست قطار به شوشتر بیاید، زیرا مسافران بسیار کم ایستگاه شوشتر از نظر ریالی به صرفه شرکت راه آهن نیست که قطاری را برای آنها به حرکت درآورد و به شوشتر بیاورد که این مهم ماه ها پیش هم بازگو شده بود.

یکی از بیم های نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در روز آغاز به کار مجدد ایستگاه قطار شوشتر نیز همین بود، ایشان بارها تاکید داشتند که مردم از این ایستگاه استفاه کنند و مبدا و مقصد سفرهای خود را از این ایستگاه تعیین کنند تا شاید حمایتی باشد از روشن ماندن شمع لرزان این ایستگاه.

 

*تردد قطار مسافری با پیک مسافر صرفه اقتصادی ندارد

مسئولان راه آهن کشور به زعم آمارهای موجود اثبات می کنند، میزان مسافر از ایستگاه راه آهن شوشتر به حدی نیست که همه روزه قطار به این شهرستان بیاید و باید در این زمینه فکری اساسی کرد.

مسئولان ذی ربط در این باره تاکید دارند که ظرفیت خالی این ایستگاه بسیار زیاد است و این مهم باعث می شود تا صرفه اقتصادی برای تردد قطار در این ایستگاه وجود نداشته باشد که هیچ، زیان انباشه نیز در این باره وبال گردن شرکت های فعال در راه آهن جمهوری اسلامی باشد.

شاید اعتراض های مکرر و متعدد مردم برای داشتن ایستگاه قطاری فعال به حق باشد ولی توجیهات فنی و اقتصادی مسئولان شرکت راه آهن نیز قابل تامل است و باید برای رفع این مشکل فکری اساسی کرد.

تنها راهی که مسئولان راه آهن کشور در این زمینه پیشنهاد می کنند، استفاده باری از قطار شوشتر در کنار استفاده مسافربری است، باید تلاش کرد تا شرکت های موجود در شهرستان شوشتر از ظرفیت ایستگاه ایجاد شده بهره برند و صدالبته امکانات بارگیری محصولات نیز در این ایستگاه تامین شود.

وجود شهرک های صنعتی در شوشتر و شرکت های به نام و فعالی در این منطقه باعث می شود تا توانمندی بهره بردن از حمل و نقل کم هزینه و مطمئن فراهم باشد، باید در ایجاد فرصت در این زمینه گام برداشت، این مهم کار دشواری نیست.

 

*اتصال شهرک صنعتی شوشتر به راه آهن

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان می گوید: پیش بینی می شود تا اواسط تابستان سال آینده بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته شهرک‌های صنعتی شوش و شوشتر به شبکه راه آهن سراسری متصل شوند.

اخلاق محمدیان با اعلام خبر بازدید عضو هیئت مدیره راه آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل راه آهن زاگرس از شهرک‌های صنعتی شوش و شوشتر، اظهار می کند: این بازدید بمنظور بررسی فرصت های سرمایه گذاری و استفاده بهینه از اراضی راه آهن جمهوری اسلامی ایران واقع در شهرستان اندیمشک و همچنین شهرک‌های صنعتی  شوش و شوشتر در محدوده اداره کل راه آهن زاگرس بعمل آمد.

وی می افزاید: با توجه به استقرار واحدهای صنعتی فعال در زمینه ذخیره غلات، تولید صنایع غذایی، MDF، شیمیایی، فولاد و غیره در شهرک‌های صنعتی شوش و شوشتر  که برخی از آنان دارای بازارهای صادراتی مناسبی نیز هستند و  از استان های دیگر نیز تقاضای عرضه محصولات تولیدی خود را دارند، درخواست اتصال این شهرک‌ها به  شبکه راه آهن سراسری  ارائه شد و طی بازدیدی که بعمل آمد مقرر شد تا اواسط تابستان سال آینده این پروژه اجرایی شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان تصریح می کند: با توجه به اینکه در محدوده بین2 شهرک صنعتی اندیمشک،پروژه احداث یک بندر خشک در حال مطالعه و امکان سنجی می باشد با اتصال این بندر به شبکه راه آهن سراسری، شهرک‌های صنعتی اندیمشک نیز از این امکان بهره مند خواهد شد.

 

*حال وقت پیگیری است

در شرایط نامناسب اقتصادی کشور، تامین اعتبار برای ایجاد این شرایط در شهرک صنعتی شوشتر بسیار ضروری است و اهمیت زیادی دارد، از سویی نباید فراموش کرد که شرایط شرکت هایی که در شهرک صنعتی شوشتر مستقر هستند نیز آنچنان تعریفی نیست، مسئولان تلاش کنند تا کاستی های موجود با پرداخت وام های کم بهره و طولانی مدت در بازپرداخت با دوره تنفس زیاد برطرف شود.

بر این اساس، نگاهی تخصصی، زیربنایی و توسعه محور به صنایع شهرستان شوشتر از دریچه تجربه و شرایط تعاملی می تواند در چنین شرایطی راهگشا باشد.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: