شنبه 18 آذر 96 - 9:36
کد خبر: 14238


خوزستان؛ کم باران تر و گرم تر

همه می گویند بارش ها کم شده است، آسمان قهرش آمده است، هرکس دلیلی برای این مهم می تراشد، یکی تغییر اقلیم را بهانه می کند و دیگری گناه را، دلیل اصلی چیست؟ واقعا اقلیم در خوزستان تغییر کرده است؟ چرا در شهرستان شوشتر در چند سال گذشته همیشه بارشها بی موقع و نامتوازن بوده است؟

همه می گویند بارش ها کم شده است، آسمان قهرش آمده است، هرکس دلیلی برای این مهم می تراشد، یکی تغییر اقلیم را بهانه می کند و دیگری گناه را، دلیل اصلی چیست؟ واقعا اقلیم در خوزستان تغییر کرده است؟ چرا در شهرستان شوشتر در چند سال گذشته همیشه بارشها بی موقع و نامتوازن بوده است؟ 

یک استاد اقلیم شناسی دانشگاه در این زمینه می گوید: باید قبول کنیم که اقلیم خوزستان از جلگه ای به گرم و خشک تبدیل شده است، این تغییر هم در میزان بارش های باران در استان به طور کامل مشخص است.

رضا محمدرضایی می افزید: میزان بارشها، موعد بارش ها و نحوه بارش ها و توزیع بارش ها در فصل های بارش همه گواه این تغییر است از سویی میزان گرمای استان در فصول گرم سال و تندبادهای موجود در خوزستان در فصولی که تاکنون وجود نداشته اند، همه از نشانه های تغییرات اقلیمی در خوزستان به شمار می آید.

وی عوان می کند: باید در استفاده از ذخایر بیشترین دقت را به کار بندیم، از سویی باید تلاش شود تا وضعیت استان خوزستان با کشت نهال و درخت از رشد تصاعدی دما به شرد منفی برسد زیرا خوزستان با این سرعت که در فصول گرم سال رشد دما داشته است در فصول بارش نزولات آسمانیش رشد نداشته و کاهش چشم گیر داشته است.

شاخص های موجود در اقلیم شناسی موید این مهم است که خوزستان دارای وضعیتی نامناسب است، رشد چشم گیر دمای هوا و کاهش سریع بارش های باران همه نشان دهنده آن است که باید منتظر تغییر رژیم زندگی و ساکنان خوزستان باشیم و بی شک مهاجرت از این استان رشد فزاینده ای به خود خواهد گرفت.

 

بارش ها در همه خوزستان منفی است

مدیرکل هواشناسی خوزستان از افزایش دو تا سه درجه‌ای دمای هوا در استان خبر می دهد و می گوید: هیچ سالی اتفاق نیافتاده بود که بارش ها در پاییز از آبان ماه به آذر منتقل شوند و امسال در آبان ماه هیچ بارشی در خوزستان به ثبت نرسیده است.

کوروش بهادری با اشاره به تأخیر آغاز بارش‌های پاییزی در خوزستان اظهار کرد: با دو بارش نمی‌توانیم تحلیلی از میزان بارش‌ها در سال جاری داشته باشیم ولی تغییر زمانی بارش ها برای اداره کل هواشناسی بسیار عجیب و تامل برانگیز است.

وی افزود: بارش‌های امسال کمتر از حد نرمال است و در اکثر شهرها مانند اهواز میزان بارش منفی بوده است. تنها در برخی شهرها از جمله بهبهان، شوشتر، بندر ماهشهر، هندیجان و دزفول میزان بارش نسبت به سال گذشته مثبت بوده است.

خشکسالی در خوزستان از سال ها پیش رقم خورده است، هنوز استان در خشکسالی 10 ساله ای که از ان رهایی نیافته است، کاهش بارش ها، رشد دمای هوا، بارش به یکباره 60 تا70 میلیمتر در مناطق خوزستان باعث بروز سیل و جاری شدن سیلاب می شود این ها همه نشان از تغییراتی است که می توان آن را تغییر اقلیم نام نهاد.

برخی کارشناسان محیط زیست بر این باورند که این تغییر اقلیم به دلیل بی توجهی به شرایط محیط زیست است، وضعیتی که با از بین رفتن ذخایر زیر زمینی همراه بوده است و درختان و جنگل ها در ورطه نابودی قرار داده است، از سویی دیگر هیچ جایگزینی برای این ذخائر در نظر نگرفته ایم و این باعث می شود در آینده نزدیک دستمان تهی از داشته های گران سنگی باشد که امروز باید آنها را ایجاد کنیم.

خوزستان با نابودی هورها، آبگیرها و تلاب ها از سویی و کاهش دبی رودخانه ها، از بین رفتن جنگل ها و کاهش نزولات آسمانی از سویی دیگر رفته رفته به سوی نابودی حرکت لاک پشتی می کند، بی شک با ادامه یافتن این وضعیت روزی خواهد آمد که بارش باران به اتفاقی خارق العاده و وجود رودخانه به یک جاذبه گردشگری تبدیل شود، امروز داشته های کنارمان را حفظ کنیم تا در آینده برای داشتن همین حداقل ها نیاز به تلاش واهی نداشته باشیم.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: