چهارشنبه 28 تير 96 - 18:11
کد خبر: 14124


میراث خوزستان تنها به سرای افضل عکس یادگاری می گیرد

*اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تنها می تواند با سرای افضل و سایر آثار تاریخی شوشتر عکس یادگاری بگیرد و اقدام در این زمینه همیشه به آینده موکول می شود.

به گزارش شوشترنامه، در حالی که ماه ها از واگذاری سرای تاریخی افضل به بخش خصوصی می گذرد، این سرا نه سیستم خنک کننده دارد و نه هیچ امکاناتی برای معرفی میراث فرهنگی خوزستان از مطرح شدن طرح مرمت این سرا در تهران سخن به میان می آورد ولی هیچ وقت این مهم را گوش زد نمی کند که در این سرا هنرمندانی که نشان اصالت برای صنایع دستی استان کسب کرده اند به دلیل گرما مجبور به تعطیلی غرفه های خود هستند، اصلا این مسئله برایمیراث خوزستان اهمیت ندارد.

دلیل بی اهمیت بودن این مهم آن است که این اداره کل سیستم های خنک کننده سرای افضل را از این سرای تاریخی برچید و به مرکز استان منتقل کرد، این در حالی است که هنرمندان شوشتری برای گرمای شدید مجبور به تعطیلی مراکز خود بوده و هستند.

در حالی دو ماه از نیمه تعطیلی سرای افضل می گذرد فرمانداری، دفتر نماینده محترم مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی، دفتر مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان و... همه نسبت به این اتفاق بی توجه هستند و اصلا برایشان مهم نیست چه اتفاقی می افتد فقط مهم آن است که بتوان با این آثار عکس یادگاری گرفت و وقتی رسانه ای در این باره مطلبی نوشت چند عدد و آمار را کنار هم گذاشت و گزارشی مبهم ارائه کرد.

اصولا وقتی به همه چیز بی اهمیت باشی مهم می شود که چه چیزی از دست می رود، در حال حاضر مرکز احرامی بافی شوشتر در تعطیلی به سر می برد و غرفه های سرای افضل به دلیل گرما نیز نیمه تعطیل است، آنچه اهمیت دارد طرح مرمتی است که در جلسه ای در تهران فقط مطرح شده است، اقدامات در حوزه میراث فرهنگی شوشتر آنچنان تنزل کرده است که مطرح شدن طرح مرمت نیز اهمیت خبری پیدا می کند ولی تعطیلی مرکز احرامی و ... از اهمیت خبری برخوردار نیست و در گزارش عملکرد مدیر کل فخیم و فهیم میراث فرهنگی خوزستان مجال طرح پیدا نمی کند.

آنچه در ادامه می خوانید خبر پر طمطراقی است که میراث فرهنگی خوزستان درباره مطرح شدن طرح مرمت سرای افضل در شورای فنی تهران درج کرده است که بی کم و کاست درج می شود.

طرح مرمت کاروانسرای افضل شوشتر در کنار دو بنای تاریخی دیگر کشور در شورای فنی اقتصادی صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن فرهنگی‌تاریخی بررسی شد.

به‎گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان، در این جلسه که دیروز سه شنبه ۹۶/۴/۲۷ برگزار شد، اعضای ثابت شورای فنی اقتصادی صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای فرهنگی‌تاریخی، مرجان شوشتری معاون میراث‌فرهنگی خوزستان، غلام‌رضا صیادی سرمایه‌گذار طرح و علی منصوریان مشاور طرح حضور داشتند. 

در این نشست طرح مرمت کاروانسرای افضل پس از بررسی توسط اعضا، مورد تأیید قرار گرفت. کاربری این بنا اقتصادی، فرهنگی، پذیرایی است و به عنوان یک مکان گردشگری، پذیرایی و تولید و عرضه‌ی صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سرا یکی از بناهای قدیمی در بافت تاریخی شوشتر مربوط به دوره‌ی قاجار است که در سال ۱۳۸۱ به شماره‌ی ۷۹۴۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در حال حاضر بزرگ‌ترین مرکز صنایع دستی استان به شمار می‌آید.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: