دوشنبه 26 تير 96 - 18:00
کد خبر: 14113


توضیحات کلی و مبهم مدیر کل میراث فرهنگی درباره اقدامات در آثار تاریخی شوشتر

*مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اهم اقدامات انجام گرفته توسط اداره‌کل میراث فرهنگی استان را در راستای حفاظت از میراث فرهنگی در شهرستان شوشتر طی دوسال اخیر تشریح کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اهم اقدامات انجام گرفته توسط اداره‌کل میراث فرهنگی استان را در راستای حفاظت از میراث فرهنگی در شهرستان شوشتر طی دوسال اخیر تشریح کرد.

شهرستان شوشتر نمونه‌ای بی‌نظیر از نمایش تاریخ و فرهنگ این سرزمین است. جاذبه‌های تاریخی، آداب و رسوم غنی و بسیاری داشته‌های دیگر مواردی هستند که سبب شده تمام دوستداران میراث فرهنگی به این دیار ببالند و حفاظت از مواریث کهنش را وظیفه و رسالت خویش بدانند. اداره‌کل میراث فرهنگی، اداره‌ میراث فرهنگی شهرستان و پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر نیز خود را از این قاعده مستثنی ندانسته و به نیکی بر رسالت بزرگ خود مبنی بر حفاظت از این آثار ارزشمند آگاه هستند و تاکنون اقدامات بسیاری نیز در این زمینه انجام شده است اما در روزهای اخیر مطالبی در برخی رسانه‌ها مطرح شد که نشان از بی‌خبری از برخی از واقعیات موجود بوده ‌است. برهمین اساس، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اهم اقدامات صورت گرفته در شهرستان شوشتر طی مدت اخیر را تشریح کرد.

خسرو نشان در این باره اظهار کرد: از جمله ارزشمندترین آثار کهن شوشتر، مجموعه‌ بی‌نظیر سازه‌های آبی هستند که به عنوان دهمین اثر از کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. آثاری که چشم هر بیننده‌‌ای را به خود خیره کرده و لزوم حفاظت از این مجموعه‌ی ارزشمند را به خوبی بر همگان آشکار کرده‌است. از همین رو همکاران ما در مجموعه‌ میراث فرهنگی استان نیز  از پای ننشسته و اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام گرفته که از آن جمله می‌توان به مرمت کامل پل شاه‌علی، به پایان رساندن یک فاز حفاظتی در شادروان، مرمت بند شرابدار و مرمت بخش اعظم آسیاب‌ها اشاره کرد.

وی با بیان این‌ که اداره‌ میراث فرهنگی و پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی تاریخی تنها به انجام وظایف خود اکتفا نکرده و گام‌های خود را بسیار فراتر گذاشته تصریح کرد: به عنوان نمونه لایروبی رودخانه و یا پاکسازی آن از وظایف اداره‌ میراث فرهنگی و یا پایگاه میراث جهانی به شمار نمی‌رود اما در راستای حفاظت از این مجموعه تاکنون اقدامات از این دست نیز توسط همکاران ما به صورت مکرر انجام شده است. از جمله‌ این موارد می‌توان به لایروبی حجم زیادی از جبهه‌ جنوبی بند میزان، پاکسازی بند بلیتی از بوته‌ها و نی‌ها، نی‌زدایی و نخاله‌زدایی بند خاک، نخاله‌برداری برج عیار در دفعات مختلف، پاکسازی دهانه‌ سه‌کوره از نی، زباله، تنه‌های درخت و... با همکاری شهرداری بعد از 10 سال، پاکسازی شادروان از نی‌ها و نخاله‌برداری اشاره کرد که البته علاوه بر این موارد  پاکسازی محوطه‌های آثار به صورت دوره‌ای نیز انجام می‌پذیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان نصب تابلوهای راهنمای مسیر سازه‌های آبی از سمت شوش و اهواز در مبادی شهر و نیز در مجاورت خود آثار، محصورسازی محدوده‌ای به طول 600 تا 650 متر به دلیل  وجود نقاط حادثه‌خیز، اجرای مسیر بازدید مجموعه‌ آسیاب‌ها و آبشارها که بخش غربی 2 سال پیش انجام شد و بخش شرقی در سال جاری صورت خواهد گرفت را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد.

وی با اشاره به قلعه‌ سلاسل به‌ عنوان بخش بسیار مهمی از این مجموعه‌ جهانی افزود: برای این قلعه نیز اقدامات مختلفی صورت پذیرفت که از آن جمله می‌توان به طراحی مسیر بازدید، پاکسازی و آماده‌سازی محوطه‌های مجاور، برداشتن اندوده‌ سیمان موجود در دیواره‌ تاریخی قلعه، ایجاد مسیر دسترسی به قلعه‌ سلاسل از بند میزان، تثبیت کامل دیواره‌ شمالی و رفع خطر از آن اشاره کرد.

نشان ادامه داد: در آینده‌ نزدیک اقدامات مشابه دیگری برای این مجموعه‌ ارزشمند انجام می‌شود که مرمت برج کلاه فرنگی و ساماندهی مجموعه‌ی آبشارها و آسیاب‌هااز این دست هستند.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان شوشتر علاوه بر سازه‌های آبی، مجموعه‌ای پربار از دیگر آثار و ابنیه‌ تاریخی را در دل خود جای داده که حفاظت از آن‌ها نیز لازم و ضروری است. در همین راستا، در روزهای اخیر مرمت بخش دیگری از مسجد جامع شوشتر صورت گرفت. تخصیص اعتبار برای مرمت ساباط‌ها و مرمت بافت تاریخی، تأمین اعتبار برای مرمت قلعه‌ حسین‌خان افشار، خانه‌ی گازر، خانه‌ مهدی‌پور و چشمه سوزنگر و اقدامات مرمتی گوناگون دیگر از این دست هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تأکید کرد: حفاظت از آثار تاریخی ارزشمند استان وظیفه‌ ذاتی این اداره‌کل است که با تمام توان خود به آن رسیدگی می‌کنیم اما برخی توقعاتی که مطرح می‌شود به هیچ وجه در حیطه‌ اختیارات و وظایف این مجموعه نیست و امیدواریم با همکاری همه‌ دستگاه‌های مرتبط، مردم و تشکل‌های مردم‌نهاد بتوانیم گام‌های بهتری در راستای حفاظت از فرهنگ و تاریخ سرزمین‌مان برداریم.

نظرات
نظرات منتشر شده: 1   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
حسین
0
پاسخ
0
دوشنبه 26 تير96
اداره میراث شوشتر از روزی که اقای نشان اومدن پول بنزین و سایر هرینه های ابتدایی را به چشم ندیده بعد از امار های نجومی و عملکرد صحبت میکنه شما اصلا اداره کل تشریف دارید که از مشکلات استان خبردار باشید میراث خوزستان نابود شد
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: