جمعه 16 تير 96 - 8:26
کد خبر: 14104


تحقیق و تفحص؛ آغوش باز کشت و صنعت کارون، ابهام حیف و میل اموال

*این روزها خبرهای زیادی درباره تحقیق و تفحص از کشت و صنعت کارون به گوش می رسد، اخباری که گاها از زمان دقیق حضور تیم بررسی خبر می دهد.این طرح تحقیق و تفحص مربوط به سال قبل است، زمانی که نماینده شادگان از هفت طرح توسعه تقاضای تحقیق و تفحص داد که به یکباره با باز شدن کمانی در طرح دست نویس کشت و صنعت کارون نیز به لیست اضاف شد.

مجتبی نارنج پور| این روزها خبرهای زیادی درباره تحقیق و تفحص از کشت و صنعت کارون به گوش می رسد، اخباری که گاها از زمان دقیق حضور تیم بررسی خبر می دهد.این طرح تحقیق و تفحص مربوط به سال قبل است، زمانی که نماینده شادگان از هفت طرح توسعه تقاضای تحقیق و تفحص داد که به یکباره با باز شدن کمانی در طرح دست نویس کشت و صنعت کارون نیز به لیست اضاف شد.

همزمانی این تحقیق و تفحص با انتقادهای تند نماینده شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی از مدیریت کشت و صنعت کارون شوشتر همه را به این نتیجه رساند که نماینده شوشتر شاید همان کسی باشد که کمان کزایی را در این طرح دست نویس باز کرده باشد و این شرکت را به تحقیق و تفحص اضاف کرده باشد.

بعدا نماینده شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در سخنرانی عنوان کرد که «من به دنبال تبدل شدن این شرکت به مجتمع کشت و صنعت کارون هستیم و اصلا به دنبال تغییر مدیریت در این شرکت نیستم» ادعایی که هنوز از سوی نماینده شوشتر و گتوند مطرح است و تغییر در مدیریت کشت و صنعت کارون را تکذیب می کند ولی عملا این اظهارات پیش از نوروز گیلانی را که کنار «اگر اتفاقی در کشت و صنعت کارون شوشتر نبیافتد بدانید که به خاطر مافیای موجود در بانک کشاورزی است» بگذاریم متوجه می شویم که اصل کار همانی است که تکذیب شده است.

بر اساس اخبار موثق رسیده به شوشترنامه، تیم تحقیق و تفحص هفت طرح توسعه و کشت و صنعت کارون شوشتر مشخص شده است، بر این اساس آقایان ناصری نژاد، ساری، کاظم نسب، پاپی زاده، کریمی، تربتی نژاد، بختیاری، ابراهیمی، اکبری، اکبری، نیکزادی پناه، خادم، حسنی جوریابی و کیخا عضو تیم تحقیق و تفحص هستند.

ترکیب این تیم هم حایز اهمیت است، از همه خوزستان شش نماینده در ترکیب تیم است و نماینده شوشتر و گتوند که تنها شهری است که از هفت طرح توسعه و کشت و صنعت کارون در آن جای دارد در این ترکیب نیست.

 

*تحقیق و تفحص به دلیل بررسی گزارش حیف و میل هاست

نماینده مردم شوشتر و گتوند در گفت و گویی اختصاصی با شوشترنامه اظهار کرد: یکی از دلایل برگزاری تحقیق و تفحص از کشت و صنعت کارون و هفت طرح توسعه نیشکر خوزستان گزارش برخی حیف و میل هاست.

سهراب گیلانی اظهار کرد: تیم تحقیق و تفحص مشخص شده است ولی از زمان دقیق حضور تیم برای بررسی اسناد در شرکت های خوزستان اطلاعی ندارم.

وی عنوان کرد: طرح تحقیق و تفحص از هفت طرح توسعه نیشکر و کشت و صنعت کارون شوشتر در کمیسیون های مجلس بررسی و مصوب شده است و این طرح در صحن علنی نیز رای آورد و برای اجرا ساز و کارهای قانونی خود را طی کرده و در حال اجراست.

نماینده مردم شوشتر و گتوند درباره مزایای این تحقیق و تفحص عنوان کرد: این طرح تحقیق و تفحص در راستای بررسی بحث توسعه این شرکت ها، بومی گرایی در استخدام ها، بررسی حیف و میل های گزارش شده در این شرکت ها، جلوگیری از تضعیف این طرح های کشت و صنعتی، راه اندازی صنایع جانبی و صد البته کهنگی مدیریت است که این بند آخر بیشتر مورد نظر در هفت طرح توسعه است.

نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل عدم حضورش در تیم تحقیق و تفحص اشاره ای نکرد.

 

*خیلی مسائل پس از تحقیق و تفحص مشخص می شود

در این راستا شوشترنامه از مدیر عامل کشت و صنعت کارون شوشتر جویای مسئله شد، مهندس عبدالمجید میرزاپور اظهار کرد: تحقیق و تفحص کشت و صنعت کارون یک نعمت است، باید این تحقیق و تفحص برگزار شود تا خیلی از مسائل مشخص شود.

وی افزود: کشت و صنعت کارون با تمام توان در حال تولید شکر است، شکر خود را تولید کرده و امسال بهترین شرایط سال های گذشته را کسب کرده است، آماده هرگونه همکاری با تیم تحقیق و تفحص را داریم.

میرزاپور با اشاره به اینکه در شرایط رکود مالی شرایط کشت و صنعت کارون روبه رشد است، تاکید کرد: بی شک افرادی که برای تحقیق و تفحص به شوشتر سفر می کنند، انسان های دانا، بی طرف، متخصص و اهل فن هستند، از حضورشان استقبال می کنیم و آماده هرگونه همکاری با آنها هستیم.

وی تاکید کرد: بی شک حضور این تعداد نماینده مجلس شورای اسلامی در شوشتر می تواند برای کشت و صنعت کارون راهگشا باشد و می توان به کمک این نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بهبود شرایط کنونی کشت و صنعت کارون امیدوار بود.

وی با عنوان اینکه همه مسائل برای توسعه کشت و صنعت کارون هم از نظر اراضی تحت کشت و هم از نظر صنایع جانبی در حال پیگیر است، گفت: به دلیل اینکه راه اندازی شهرک های صنعتی 200 هکتاری و بیش از 200 هکتار نیاز به مصوبه هیئت دولت است و این مسئله می توانست یک سال طول بکشد، مساحت شهرک را 100 هکتار گرفتیم که مصوبه استانی نیاز باشد و در اسرع وقت این شهرک مصوب شود.

وی با تاکید بر اینکه در صورت نیاز می توانیم مساحت شهرک را در طرح توسعه افزایش دهیم، تاکید کرد: شرکتی برای رول کارتون برای فعالیت در شهرک صنعتی کشت و صنعت کارون اعلام آمادگی کرده است که در این زمینه جلساتی نیز برگزار شده است.

میرزاپور با اشاره به اینکه این شرکت 30 هکتاز زمین تقاضا داده است، گفت: قرار شده است که در فاز نخست 15 هکتار زمین با مصوبه هیئت مدیره در اختیار این شرکت بگذاریم، قرار است این شرکت رول کارتون و خمیر کاغذ را برای تامین مواد اولیه شرکت های کاغذسازی تامین کند که کشت و صنعت کارون در این زمینه شروطی دارد.

وی گفت: از آنجا که شرکت رول کارتون و تولید خمیر کاغذ می تواند 30 نفر اشتغال ایجاد کند و تولید کاغذ می تواند 300 تا 350 نفر اشتغال ایجاد کند، به دنبال آن هستیم تا این شرکت را برای راه اندازی شرکت کاغذ در شهرک صنعتی شوشتر متقاعد کنیم.

وی خاطر نشان کرد: می کوشیم تا با این اقدام سطح سرمایه گذاری این شرکت را از 40 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان افزایش دهیم تا مردم شوشتر بیشتر از شهرک صنعتی این شهرستان بهره مند شوند.

میرزاپور گفت: امسال سرمای منفی چهار درجه سانتیگراد باعث شد تا تولید نیشکر قدری افت داشته باشد ولی تولید شکر این شرکت با این سرمای شدید رشد قابل توجهی داشته است.

مدیر عامل کشت و صنعت کارون شوشتر تاکید کرد: در سال جاری 133 هزار تن شکر زرد تولید کرده ایم، از این میزان 120 هزار و 76 تن شکر سفید حاصل شده است که در نوع خود بی نظیر است و این رشد چشم گیر بر اساس برنامه های سند توسعه و رشد کشت و صنعت کارون است.

وی با اشاره به فلسفه راه اندازی شرکت صنعتی این شرکت تاکید کرد: ما به دنبال فروش زمین نیستیم؛ بلکه به دنبال راه اندازی صنایع جدید، جذب سرمایه گذار و بهبود شرایط اشتغال و کسب و کار در شوشتر هستیم، به این منظور با دادن زمین به سرمایه گذار تا زمان تولید و سود از سرمایه گذار اجاره بها دریافت نمی شود و تنفس می دهیم.

میرزاپور تاکید کرد: کشت و صنعت کارون شوشتر برای بهبود شرایط اقتصادی شهرستان شوشتر تلاش می کند، در این زمینه برنامه ریزی مدونی انجام شده که تلاش داریم تا این برنامه ها بر اساس زمان بندی های انجام شده اجرایی شود.

کشت و صنعت کارون شوشتر در مسیر توسعه و رشد کوشیده است تا همه اهرم های علمی، اقتصادی و توسعه ای را به کار بندد و در این زمینه از خبره های فن بهره برده است، بی شک تحقیق و تفحص می تواند سایه سنگین علامت سئوال های بی اساس را از سر این شرکت کم کند، سایه ای که هم برای توسعه شرکت شوم بود و هم در راستای برهم زدن معادلات به سود برخی تنظیم شده بود.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: