دوشنبه 15 خرداد 96 - 11:28
کد خبر: 14082

تحلیلی بر ناکامی اکثریت حماسه خدمت در انتخابات شورا؛
رئیس، دبیر و خزانه دار؛ از نهم تا انصراف

*انتخابات شورای شهر شوشتر با حضور 88 نفر که این تعداد پس از انصراف 28 نفری از جمع 116 نفر برگزار شد، انتخاباتی که سراسر جای نقد دارد؛ فارغ از برگزاری انتخابات که به همه دست اندرکاران برگزاری و نظارت بر انتخابات خسته نباشید می گوییم و از برگزارکنندگان و برقرار کنندگان نظم روز انتخابات نیز باید به خوبی تقدیر کرد، این انتخابات از منظرهای زیادی جای بررسی دارد، جا دارد تا تحلیلگران برای درس عبرت هم که شده یکبار این انتخابات را تحلیل و برای بسیاری نتیجه آن را به دیوار بزنند تا نصب عین شود و بتوان برای آینده از آن درس گرفت.

انتخابات شورای شهر شوشتر با حضور 88 نفر که این تعداد پس از انصراف 28 نفری از جمع 116 نفر برگزار شد، انتخاباتی که سراسر جای نقد دارد؛ فارغ از برگزاری انتخابات که به همه دست اندرکاران برگزاری و نظارت بر انتخابات خسته نباشید می گوییم و از برگزارکنندگان و برقرار کنندگان نظم روز انتخابات نیز باید به خوبی تقدیر کرد، این انتخابات از منظرهای زیادی جای بررسی دارد، جا دارد تا تحلیلگران برای درس عبرت هم که شده یکبار این انتخابات را تحلیل و برای بسیاری نتیجه آن را به دیوار بزنند تا نصب عین شود و بتوان برای آینده از آن درس گرفت.

انتخابات دور پنجم شورای اسلامی شهر را می توان از بخش های زیادی مورد تحلیل قرار داد ولی به دلایل بسیار تنها شرایط ترکیب شورا چهارم را با پنجم در مجالی کوتاه به تحلیل می نشینیم؛ تحلیلی که تنها به بیان بایسته ها ختم می شود و قرار نیست قدری هم پرده معلول های علت نتیجه انتخابات را کنار بزند.

با تائید صلاحیت حداکثری که از سوی هیئت اجرایی و هیئت نظارت انتخابات شورای اسلامی شهر شوشتر اتفاق افتاد، مجال برای حضور همه باز شد، همه حاضر شدند، 17.5 درصد شرکت کنندگان در خوداظهاری روز ثبت نام اعلام کرده بودند بیکار هستند و 11 درصد هم بازنشسته. نظرسنجی گسترده موسسه شوشترنامه یک ماه پیش از انتخابات به این نتیجه ختم شد که این دوره مستقل هاست و اقبال با ائتلاف ها نیست.

شاید این عدم اقبال از ائتلاف ها را بتوان به تجربه مردم شوشتر از ائتلاف دور قبل انتخابات شورای شهر ربط داد، از اکثریت شورا سه نفر به شورای پنجم راه یافته است ائتلافی که با نام حماسه خدمت سرکار آمد و فرسنگها با این نام فاصله داشت، ائتلافی که رسانه ها و ارباب جرائد را از شورای شهر اخراج کرد و جلسات مهم را پشت درهای بسته برگزار کرد، شورایی که در طول چهار سال خود را به مردم پاسخگو ندانست و حتی یکبار هم تلاش نکرد در راستای اجرای قانون دست به شفافیت بزند و گزارشی به مردم بدهد چه گزارش مالی و چه گزارش عملکردی، البته همیشه یه طرفه به قاضی می رفتند و یکطرفه گزارش می دادند ولی پرسش و پاسخ و... در طول چهارسال از مردم شوشتر دریغ شد. واهمه مواجهه با نظر مردم باعث شد تا در مواجهه صریح در 29 اردیبهشت نتیجه ای آنچه همگان می دانند رقم بزند. بسیاری هم بر این باور بودند که این بار هم یار و پشتیبان شورای ائتلاف شورا به میدان می آید، این بار دیگر نشد آنچه همه فکر می کردند.

انتخابات شورای اسلامی شهر نتایج بسیار خوبی درپی داشت، نتایجی که در صورت عدم توجه می تواند بسیاری را به دام خود گرفتار کند و بسیاری را نیز از این مهم متنعم سازد؛ انتخاباتی که در آن رئیس شورای چهارم در جایگاه نهم، دبیر شورا در جایگاه سیزدهم و خزانه دار شورا پیش از انتخابات انصراف می دهد، این فارغ از آن است که رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر در این دور انتخابات اصلا وارد کارزار انتخابات نشد، رسما عدم اقبال مردم به ائتلاف حماسه خدمت و شکست تئوری های پوپولیستی آن را فریاد می زند. حماسه خدمت به چه دلیل با عدم اقبال مردم مواجه شد؟ فعالیت این ائتلاف در شورای شهر محدود بود؟ فعالیت این ائتلاف در سطح شهر چشم گیر نبود؟ دلیل این اتفاق چیست؟

بسیاری برای این اتفاق دلایل متعددی برمی شمردند، آنچه در این میان بسیار حایز اهمیت است تک روی و پشت سرگذاشتن نظرات جمع شورایی است، البته بیشتر تصمیمات در جمع ائتلافی اتخاذ می شد ولی جمع شورایی از بسیاری از تصمیمات دور بود، این مهم در کنار خودمحوری و خودهمه چیز پنداری در شورای شهر باعث شد تا تنها برخی از اعضای ائتلاف بار دیگر به شورای شهر راه یابند، آنهایی هم که در این مهم ناکام ماندند شاید دلیل عدم توفیق خود را نداشتن تعدادی متکثر دانش آموز می دانند ولی اصل دلیل این واقعه این نیست، باید به آنروی سکه نیز توجه داشت، حضوری در کنار هم فارغ از ائتلاف خود معنای زیادی برای حضور اعضای شورا در روزهای انتخابات دارد، بهره برن از هر اتفاقی برای کسب رای در تبلیغات انتخابات را نیز نمی توان از این دلایل فاکتور گرفت.

 در این بین می توان به دلایلی همچون مردم پنداری تعدادی قلیل و فاصله گرفتن از جمع کثیر مردم، نامحرم پنداری مردم، تغییر منش پیش از حضور در شورای شهر و بعد از حضور در این سمت و... برای رویگردانی مردم اشاره کرد؛ البته دلیل اقبال به تعدادی دیگر از این ائتلاف را نیز نمی توان حضور در جمع مردم و داشتن این خصایص دانست، راه اندازی لیست های متعدد، لیست تراشی هایی که در شب های آخر در بازار انتخابات از سوی برخی کاندیدا هدایت می شد، راه اندازی برخی دسیسه ها و تلاش هایی در راستای برهم زدن برخی ائتلاف ها در ساعات پایانی تبلیغات در این نتیجه بی تاثیر نبوده است.

ولی از جمع اقلیت شورا نیز تنها یک نفر به این مجمع راه یافته است، شاید دلیل این راهیابی حضور در جمع مردم و بیان برخی واقعیت ها باشد، مصاحبه هایی که محمد حافظی زاده در روزهای پایانی انتخابات شورای شهر کرد برگ های زیادی را رو و کارت های زیادی را سوزاند؛ تلاشی که اکثریت شورای شهر در سال پایانی برای حذف وی از عضویت در شورای شهرستان به راه انداخت نیز در این مهم بی تاثیر نبوده است، تلاشی در راستای تمامیت خواهی و حذف منتقد که این بار از تقابل با خبرنگار به خودزنی درون شورایی مبدل شده بود؛ در جمع راه یافتگان به شورای شهر سه تازه نفس هم حضور دارند، سه نفر که بی شک برای خدمت به میدان پای گذاشته اند، حضوری که می تواند در کنار تجربه های شورای گذشته راهگشای وضعیت کنونی باشد.

امید است بجای عدم شفافیت در این شورا شاهد شفافیت، بجای نگاه امنیتی به همه چیز حتی بودجه شورای شهر شاهد فعالیت های صحیح اجتماعی، بجای لجاجت های بی مورد شاهد بهره برداری از خرد جمعی، بجای به کار گماشتن نیروهای کم توان و بی بهره از تخصص بهره گیری از متخصصان و مشاوران صدیق و... باشیم.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 1  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: