سه شنبه 9 خرداد 96 - 14:53
کد خبر: 14071


واکنش اداره کل میراث فرهنگی خوزستان به خبر شوشترنامه درباره سرای افضل

پس از درج اخبار موجود و تشریح وضعیت سرای افضل شهرستان شوشتر و بیان مشکلات صنعتگران که به دلیل ارجاع کولرهای سرای افضل شوشتر به مرکز بوجود آمده است توسط شوشترنامه، خبر درج شده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستانرا به واکنش وا داشت و توضیحات خود را در قالب جوابیه ای به شوشترنامه ارسال کرد، این جوابیه که در حال حاضر نزد شوشترنامه است عینا درج می گردد.

پس از درج اخبار موجود و تشریح وضعیت سرای افضل شهرستان شوشتر و بیان مشکلات صنعتگران که به دلیل ارجاع کولرهای سرای افضل شوشتر به مرکز بوجود آمده است توسط شوشترنامه، خبر درج شده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستانرا به واکنش وا داشت و توضیحات خود را در قالب جوابیه ای به شوشترنامه ارسال کرد، این جوابیه که در حال حاضر نزد شوشترنامه است عینا درج می گردد.

مدیرمسئول محترم پایگاه خبری تحلیلی شوشترنامه          

با سلام و احترام

پیرو انتشار خبری با عنوان "سرای افضل شوشتر در حال تعطیلی است /  مدیرکل میراث فرهنگی به جای حمایت از سرمایه‌گذار تیشه به ریشه‌ می‌زند" در روز یکشنبه مورخ 7/3/96، در قالب گزارش زیر به ذکر نکاتی پرداخته می‌شود که انتظار می‌رود برای روشن شدن موضوع برای عموم در اسرع وقت نسبت به انتشار آن اقدام فرمایید.

سرای افضل از مکان‌های تاریخی ارزشمند استان مربوط به دوران قاجاراست که در سال 1381 در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است و در سال 95 به بخش خصوصی واگذار شد.

درخصوص اهداء کولرهای سرای افضل به صنعتگران، ذکر این نکته ضروری است که برابر اسناد و مدارک موجود پس از خاتمه‌ی عملیات مرمت بنا و آغاز بهره‌برداری از آن به‌عنوان بازارچه‌ی صنایع‌دستی، سازمان میراث فرهنگی اقدام به تجهیز بنا به وسایل سرمایشی نمود. اما پس از انعقاد قرارداد سه‌جانبه بین صندوق احیاء، اداره‌کل میراث فرهنگی و بهره‌بردار از آن‌جا که در متن قرارداد در رابطه با وسایل مذکور هیچ‌گونه توافقی وجود نداشت و با توجه به این‌که وسایل یادشده از اموال دولتی بوده، اداره‌کل برحسب وظیفه‌ی قانونی مبنی بر حفاظت از اموال دولتی، اقدام به جمع‌آوری وسایل یادشده و انتقال آن به مکان ثانوی نمود. بنابراین موضوع اهداء کولر به صنعتگران واقعیت ندارد و اصلاً این موضوع باتوجه به شرایط ذکر شده، امکان‌پذیر نبود.

در قسمت دیگری از متن منتشر شده مطالبی نظیر" مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، در ماه‌های گذشته بارها و بارها ثابت کرده که برای میراث فرهنگی شوشتر اقدامی شایسته انجام نداده‌است" و یا "از تمام توان خود برای عقب نگهداشتن شوشتر استفاده می‌کند" مطرح شده که نه تنها نادیده انگاشتن واقعیت‌های موجود است بلکه  به‌راستی تعجب هر انسان آشنا با میراث فرهنگی استان را برمی‌انگیزد.

تخصیص اعتبار برای مرمت ساباط‌ها و مرمت بافت تاریخی، تأمین اعتبار برای مرمت قلعه‌ی حسین‌خان افشار، خانه‌ی گازر، خانه‌ی مهدی‌پور و چشمه سوزنگر، تأمین اعتبار برای مرمت و آماده‌سازی پایگاه سازه‌های آبی، مرمت بخشی از مسجد جامع و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در پروژه‌هایی مانند اقامت‌گاه‌های سنتی خانه‌ی طبیب و خانه‌ی افضل، بخشی از اقداماتی بوده که در طی این دوره برای شهرستان شوشتر انجام گرفته است.

علاوه براین موارد، در  طی این مدت بسیاری از مسئولین کشوری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که به استان سفر کرده‌اند، شهرستان شوشتر به‌عنوان یکی از اولین مقاصد سفر برای آن‌ها در نظر گرفته شده تا به این‌ترتیب، توجه مسئولین و رسانه‌ها به این شهر تاریخی و اهمیت میراث کهن آن بیش از گذشته جلب شود که بهترین نمونه‌ی آن سفر عالی‌ترین مقام سازمان یعنی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بود که در دی‌ماه سال 1395 اتفاق افتاد و در سفر دو روزه‌ای که در آن تنها فرصت سفر به چند شهر استان مهیا می‌شد، به تصمیم مدیرکل میراث فرهنگی استان، شهرستان شوشتر به عنوان یکی از این مقاصد انتخاب شد تا در راستای رفع مشکلات و ارتقاء هرچه بیشتر این شهرستان، گام‌های مهم‌تری برداشته شود.

در پایان لازم به یادآوری است که اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان خود را همراه و یاور رسانه‌ها دانسته و چشم‌پوشی از واقعیت‌های موجود و اقدامات مثبت انجام گرفته را  از رسانه‌ای که قطعاً هدف خود را کمک به پیشرفت شهر و استان خود می‌داند، انتظار ندارد و اگر نیک بیاندیشیم درمی‌یابیم که این‌گونه مطالب که آلوده به قضاوت‌های ناصواب شده نه تنها به دستیابی به این هدف کمک نکرده بلکه اثری معکوس خواهند داشت.

 
 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 1  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: