جمعه 11 فروردين 96 - 14:47
کد خبر: 13991

گعده های نوروزی؛
انتخابات در شوشتر زیرپوستی در جریان است؛ همه محرمانه کار می کنند

*نوروز فرصت مناسبی است که دیدارها تازه شود و در این ایام سرکشی به بزرگان و بازدید از اقوام در برنامه هرخانواده ای قرار دارد؛ فعالان اجتماعی در شهرستان شوشتر نیز از این فرصت ها استفاده شایانی کرده اند، همه این فعالان در نوروز برای انتخابات شورای اسلامی شهر که باز داغی نیز پیدا کرده است جلساتی را برگزار کردند و با بررسی های خبرنگار شوشترنامه مشخص شده است که این جلسات بسیار محرمانه برگزار می شود.

نوروز فرصت مناسبی است که دیدارها تازه شود و در این ایام سرکشی به بزرگان و بازدید از اقوام در برنامه هرخانواده ای قرار دارد؛ فعالان اجتماعی در شهرستان شوشتر نیز از این فرصت ها استفاده شایانی کرده اند، همه این فعالان در نوروز برای انتخابات شورای اسلامی شهر که باز داغی نیز پیدا کرده است جلساتی را برگزار کردند و با بررسی های خبرنگار شوشترنامه مشخص شده است که این جلسات بسیار محرمانه برگزار می شود.

آغاز ثبت نام کاندیدای انتخابات شورای اسلامی شهر از 30 اسفندماه 95 باعث شد تا رایزنی ها در هفته نخست برای کاندیدا کردن برخی افراد رونق زیادی داشته باشد با اتمام این زمان و ثبت نام 117 نفر در شهر شوشتر برای احتساب 7 کرسی شورای شهر رایزنی برای نوشتن لیست ها و دیدار با کاندیداها رونق جدی تری پیدا کرده و بستن ائتلاف ها وارد فاز جدید خود شده است.

 

*نقش شورای سوم پررنگ بوده است

شورای سوم در انتخابات دور پنجم نقش پررنگ تری داشته است، در این دوره رئیس دور سوم شورای اسلامی شهر با ثبت نام پای به عرصه انتخابات گذاشت، این ثبت نام نوید حضور فردی با تجربه در مدیریت شهری را تقویت کرد. نظر حسین زاده که سابقه 10 ساله عضویت در شورای اسلامی شهر را در کارنامه کاری خود دارد، خاطره بدی در اذهان مردم شوشتر از خود به جای نگذاشته است.

برخی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر در دور سوم در حال تدوین ائتلاف های انتخاباتی هستند، اگر چه خود به عرصه خطیر انتخابات شورای اسلامی شهر پای نگذاشته اند.

 

*مجالی برای فتح، تا وزن کشی سیاسی

بسیاری شورای پنجم را مهم ارزیابی می کنند، برخی با استناد به مدل انتخاباتی شورای چهارم و فتح کرسی مجلس شورای اسلامی توسط سهراب گیلانی تلاش دارند تا از این مدل کپی برداری کنند، برخی هم بر این باورند که از این مجال می توان برای محک تیم انتخاباتی خود در ابعاد کوچک تری استفاده کنند.

در این میان هم رسانه ای معلوم الحال در حال تست چند چیز است، نخست این که خبر از ائتلافی خطرناک درج شود تا شاخک های افرادی که در قوم غیور بختیاری در حال فعالیت انتخاباتی هستند را فعال کند و با یادآوری اتفاقات مجلس شورای اسلامی در دهه هفتاد حساسیت موضوع را برای مردم سایر قومیت ها بالا ببرد، در اصل این اخبار تلاش دارند تا مردم را برای حضور در انتخابات و انتخابی قومی در جبهه مقابل ائتلاف بختیاری ها تهییج کند.

از طرفی برخی از تئوریسین های درج این اخبار به دنبال آن هستند که حضور در ائتلاف قومیت غیور و هوشیار بختیاری را آنچنان بالا ببرند که یا کسی در آن حضور نیابد و یا وحدت ایجاد شده در این بین را خدشه دار کنند، این رفتار می تواند بسیار خطرناک باشدف اتفاقی که باعث موجی را بلند می کند و معلوم نیست قایق موجود در این دریاچه را در چه ساحلی پهلو دهد.

برخی بر این باورند که اخبار درج شده در این زمینه هدایت شده است که با استناد به سبک نگارش نگارنده این مهم دور از ذهن نیست، ولی آیا واقعا اهداف پشت این اخبار به اینجا محدود می شود؟

با نگاهی جامعه شناسانه به اتفاقی که امروز در حال رخ داد است باید ابتدا پاسخ این سئوال پیدا شود، چرا افرادی به فکر ایجاد ائتلافی از یک قومیت هستند؟(البته این مهم اصلا کار ناپسندی نیست ولی دلیل این مهم را در سطور آینده بررسی می کنیم)

اصلی ترین دلیل تدوین این ائتلاف ها عملکرد بسیار منفی شورای چهارم در بخش قومیت هاست، ائتلافی که با نام حماسه خدمت به شورای شهر وارد شد، ائتلافی که به اسم از همه قومیت های موجود در شوشتر بود ولی تنها یک قومیت آن به پارلمان شهری راه یافت و این مهم باعث شد تا بسیاری بر این باور باشند که چینش ائتلاف برای این بود که قومیت های دیگر در این لیست رای نیاورند(البته این یک نظریه است)

از لیست یازده نفره حماسه خدمت ارائه شده در انتخابات شش نفر راهی مجلس شهری شد و سلطانیان که در این لیست قرار نداشت و بیشترین سود را از آن برد نیز در شورای اسلامی شهر به ائتلاف الحاق شد، انتخاب سلطانیان به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر با توجه به اینکه وی اصلا عضو این ائتلاف نبود و در انتخابات به آن هم اعتقادی نداشت نشان از تصمیمات پشت پرده ای داشت که تنها تعدادی محدود از تحلیل گران در شوشترنامه به ان اشاره کردند.

بیشترین سود این ائتلاف پرطمطراق را کسی برد که اصلا در آن حضور نداشت، رهبر ائتلاف نیز در این بین سکوت کرد و سخنی به میان نیاورد زیرا برنامه ریزی برای حضور در انتخابات مجلس هدف نهایی بود نه فتح شورای شهر، حمایت رهبر ائتلاف حماسه خدمت از شورای اسلامی شهر، همراهی با آنها(البته تنها با تعدادی از اعضای ائتلاف خود) باعث شد تا سرخوردگی بوجود آید که امروز شاهد نتایج آن هستیم.

قومیت ها در شهرستان شوشتر همه محترم و قابل احترام هستند ولی این مسئله باعث شد تا حداقل های درخواست قوم بختیاری در سه سال و نیم شورای اسلامی شهر و یک ساله گذشته از هفت اسفند تا کنون با پاسخ منفی مواجه شود و این ها از سویی و جهت گیری های بسیار نامناسب در تقسیم مناصب شهرستان شوشتر از سویی دیگر به این مهم نائل آییم که قومیت بختیاری در شهرستان شوشتر دنبال دیده شدن و توجه و دستیابی به حق و حقوق خود است حق و حقوقی بر اساس ترکیب جمعیتی و جمعیت اماری و تنها راه خروج از این بن بست را ائتلاف در انتخابات شورای اسلامی شهر و توافق بر نقاط وحدت آفرین و پیش گرفتن مدلی که چهار سال پیش نماینده کنونی و محترم شهرستان شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار داددیده است.

خرما خورده نمی تواند منع خرما کند، وحدت قومیت ها باعث قوام انقلاب اسلامی و ایجاد شکاف بین آحاد ملت گناهی نابخشودنی است، قرار نیست چند کاندیدا در کنار هم جمع شوند و برای کسب کرسی شورای اسلامی شهر تلاش کنند و این تلاش ها را خطرناک بدانیم، کدام خطر؟ خطر کشیده شدن صندلی از زیرپای افرادی که در شورای شهر حضور دارند یا خطر از دست دادن سنگری که پشتوانه امن نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی بوده است؟ 

شورای اسلامی شهر و مجلس شورای اسلامی هر دو از دو قوه مجزا هستند و بر اساس اصل استقلال قوا که توسط مونتسکیو در انگلستان مطرح شد بهتر است این دو در موازات هم باشند نه اینکه در شهرستان همراه و مماس بر هم، شاید که این موازات باعث رقابت و تلاش برای سبقت در خدمت رسانی به مردم شود.

 

*ائتلاف های جدیدی نیز در حال شکل گیری است

ائتلاف های دیگری نیز در شهرستان شوشتر در حال شکل گیری است، ائتلاف مهندسان، ائتلاف متخصصان، ائتلاف جوانان و... ولی در این بین بسیاری از این ائتلاف ها به دنبال افرادی با کف رای بالا برای حضور در ائتلاف هستند، آیا واقعا تدوین ائتلاف به این شکل انجام می شود؟

مانیفست تدوین ائتلاف باعث رای می شود نه شخصیت های موجود در آن، در کشورهایی که احزاب در آن بسیار رونق دارند در صورت معرفی یک چوب باقلا از سوی حزب رای دادن به آن برای اعضای حزب و طرفداران حزب الزامی است، ولی حضور افراد با کف رای بالا در ائتلاف ها برای چیست؟

بسیاری از جامعه شناسان و سیاسیون بر این باورند که این مهم تنها برای وزن کشی سیاسی انجام می شود، وزن کشی که در آینده شهری می تواند تاثیرگذار باشند، افرادی که در حال تدوین این ائتلاف ها هستند تنها راضی به این مهم اند که 4 نفر از ائتلافشان وارد شورا شود و خود را به عنوان استوانه در عرصه سیاسی اجتماعی شهرستان به جریان غالب قالب کنند.

این تحرکات را باید به خوبی رصد کرد و در این زمینه در آینده نزدیک مطالب جدیدی درج می شود که شایان توجه است ولی فی الحال تا همین قدر بسنده می شود.

 

*همه می پرسند گیلانی چه می خواهد بکند؟

در روزهای گذشته بسیاری این سئوال را پرسیده اند، سهراب گیلانی می خواهد چه کند؟ آیا واقعا وی برای انتخابات شورای اسلامی شهر برنامه ای ندارد؟ این سئوال پاسخی واضح دارد، وی نمی تواند کاری بکند چون ناظر انتخابات است و اطرافیان درجه یک خود را نیز از حضور در این انتخابات منع کرده است.

ولی گیلانی فردی با بینش سیاسی است و برای روزهای آخر برگ هایی برای روکردن کنار گذاشته است، رونمایی از تصمیمات در این زمینه را به مجالی دیگر موکول می کنیم ولی همین کافی است که وی خانه نخست را به سادگی تحول نمی دهد زیرا وی به خوبی می داند که دادن سنگر باید در ازای مجال چانه زنی باشد و یا دادن چیزی در ازای اخذ چیزی دیگر.

در این زمینه می کوشیم اخبار دقیق و تحلیل های بروز را برای عموم در سایت شوشترنامه درج کنیم تا با روشنگری در این انتخابات پیشرو انتخابی صحیح را رقم بزنیم.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: