چهارشنبه 29 دي 95 - 13:35
کد خبر: 13942

شوشترنامه گزارش می دهد؛
کشت و صنعت کارون گل سرسبد صنایع نیشکر ایران

*رکورد بی سابقه حمل و آسیاب نمودن 15هزارتن نیشکر طی 24 ساعت ،شرکت کشت و صنعت کارون را یک بار دیگر در تیتر اول رسانه های خبری استان و کشورقرار داده است.

به یاد داریم کشت و صنعت کارون درشمال استان خوزستان و درحومه شهرستان شوشتر بین سال های90 و92 نیز تیتر اول رسانه های جمعی و مسئولین شهری،استانی وکشوری از نظر بحرانهای ارگری،صنعتی،اجتماعی و...بود اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با تغییردر مدیریت شرکت، این مجتمع با سیاست های جدید بانک کشاورزی و تلاشهای بی وقفه و خستگی ناپذیر مدیر عامل این شرکت و همچنین کوشش و پشتکار مجموع پرسنل واز سوی دیگر همدلی و همزبانی هیات مدیره و همه مسئولین شهری و استانی جانی تازه گرفت و این روزها نقل محافل صنعتی و دیگر گروه های اجتماعی است و بی شک می تواند الگوئی موفق و مطمئن باشد تا در لبیک به خواست مقام معظم رهبری برای رسیدن به "اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل"جامه عمل بپوشد. و به همین بهانه و باشنیدن این خبر از مدیر عامل این شرکت خواستیم تا راز این موفقیت های پی در پی را  برایمان بازگو کند و آنچه در این کنکاش از نظرتان خواهد گذشت حاصل گفتگوی خبر نگار ما با مهندس عبدالمجید میرزاپوراست که از نظرتان خواهد گذشت.

وی رازهمه این موفقیت ها را نخست لطف پیدا و پنهان خدا و در ادامه تلاش و کوشش پرسنل شریف و زحمتکش شرکت و حاصل برنامه ریزی براساس چشم انداز تدوین شده پنج ساله پیش رو عنوان کرد که در گام های نخست این سند موفق عمل کرده ایم و این روند را با حساسیت و جدیت تمام دنبال میکنم.

میرزاپور در ادامه خاطر نشان کرد مصمم هستیم تا شرکت را برای نخستین بار به ظرفیت اسمی به علاوه20 درصد برسانیم و دستیابی به رقم 15 هزار تن نیشکر خرد شده که در تاریخ صنعت قند و شکر ایران بی سابقه است در همین راستا است و برای ارتقا و بهبود این رکورد تا مرز20 هزار تن نیشکربرنامه ریزی های لازم با دقت و حساب شده صورت گرفته است گرچه تا رسیدن به این رقم و راندمان خیلی باید تلاش شود اما دستیابی به این اهداف دور از دسترس نیست.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت کارون در ادامه گفت:درکنار فعالیت های کشاورزی سال زراعی پیش رو که با موفقیت های چشمگیری هم از نظر تن درهکتار و هم از نظر رشد و هم از نظر تراکم و سایر فاکتور ها

کم نظیر و حتی در پاره ای از مواقع اگر بگویم بی نظیربوده ایم زیاده نگفته ام و رکورد دار رشد نیشکر در بین سایر شرکت های نیشکری استان در سال گذشته گواه همین مدعاست

و البته توجه به تعمیرات کارخانه در فرصت کم سال گذشته که به علت تواتر بارندگی ها عملیات برداشت راتاخرداد ماه فرسایشی وبه خود مشغول کرده بود یک موفقیت کم نظیر در دو بخش صنعت و کشاورزی است.همچنین در طول این مدت علاوه بر پرداخت کلیه بدهی های معوقه پرسنل بخش عظیمی از مطالبات انباشته شده گاز،آب،برق،پیمانکاران و همچنین صاحبان کالا و خدمات پرداخت و در هزینه های برق به روز شده ایم و حقوق و مزایای ماهیانه پرسنل شرکت،کارگران تامین نیرو و پیمانکاران به صورت منظم و به موقع محاسبه و پرداخت میگردد. ضمن اینکه فهرست اسامی مرحله سوم(آخرین مرحله) همکاران نی بر برای مراحل بازنشتگی در اختیار سازمان تامین اجتماعی شوشتر قرار گرفته و هم اینک افراد واجد شرایط نیز  طبق برنامه های از پیش تعیین شده مراحل بازنشستگی شان را طی می نمایند.

میرزاپور همچنین با اشاره به اهمیت مباحث زیست محیطی و تعهد های ملی و اجتماعی شرکت در قبال محیط پیرامون شرکت گفت. درو سبز نیشکر که هزینه های سنگینی را به شرکت تحمیل می نماید یکی از اهداف اولیه این دوره بوده است که مقرر شده در گام نخست 30 درصد محصول در نزدیکی شهرهای شوشتر،صالح شهر.سرداران ، روستاها و دیگر مناطق مسکونی به صورت سبز برداشت شود که عملیات مذکور با پیشی گرفتن از سایر شرکت های نیشکری استان در حال اجرا و انجام است از طرفی باطراحی و تاسیس چندین حوضچه ترسیب و اضافه نمودن به ایستگاه پمپاژ و دیگر تاسیسات دفع پسماندهای سیال صنعتی کارخانه از آسیب رسیدن به اکوسیستم رودخانه کارون جلوگیری نماید و واحدهای مرتبط با آلایندهای زیست محیطی در شرکت به دقت در حال تلاش و به روز نمودن اطلاعات محیطی مطابق با استاندارد های قابل قبول است و در ادامه همین سیاست که از وظایف اصلی ماست تهیه و تولید کود کمپوست از فیلتر کیک (گل سیاه) و باگاس که قبلا به علت خود سوزی مشکلات فراوان زیست محیطی را تشدید و چالشی در حوزه شوشتر بوده است. هم اینک به فرصتی طلایی تبدیل شده و با استفاده از این کود خاک مزارع را غنی تر و کارا تر می نماید.

وی در ادامه از راه اندازی شهرک صنعتی ویژه نیشکر برای نخستین بار در خوزستان خبر داد و گفت:

ساز و کار این طرح عظیم از سال 92 آغاز و مطالعات اولیه طرح صورت گرفته و به مرحله استعلام ادارات زیربط در شوشتر رسید و اولین جلسه هماهنگی این شهرک به همت فرماندار شهرستان شوشتر در کمپ صنعتی این شرکت برگزار شده و برای عملیاتی نمودن طرح با جدیت و با کمک مدیریت صنعت و معدن،مدیریت شهرک های صنعتی و دیگر دستگاهای مرتبط شوشتر و استان دنبال میگردد و با اجرا شدن این طرح نه تنها نرخ بیکاری جوانان جویای کار شوشتر کاهش چشمگیری  می یابد بلکه رشد اقتصادی عظیمی در بازار کسب و کار شهرستان شوشتر و دیگر شهر های همجوار اتفاق خواهد افتاد وی در ادامه خاطر نشان کرد با رایزنی های انجام شده ،بانک کشاورزی ایران از ایجاد شهرک عظیم صنعتی اختصاصی نیشکر حمایت می نماید و در این راستا به سرمایه گذاران و صاحبان طرح برای ایجاد کارخانجات صنایع جانبی بین10تا15میلیاردتومان تسهیلات پرداخت می نماید.

میرزاپور این را هم گفت که پیش بینی میکنم در برداشت سال جاری بین 130تا140 هزار تن شکر سفید تولید و به بازار مصرف عرضه گردد.

برپایه این گزارش، شرکت کشت و صنعت کارون به عنوان بزرگترین تولید کننده شکر سفید در ایران و خاور میانه از جمله قطب های مهم صنعتی در استان خوزستان است و با روند رو به رشد و صعودی می تواند در سنگر اقتصاد مقاومتی و رهائی از وابستگی واردات شکر نقش پر رنگی ایفا کند. این شرکت هم اینک زمینه اشتغال18 هزار نفر را بطور مستقیم و غیر مستقیم فراهم نموده است.

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 1  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: