سه شنبه 28 دي 95 - 6:22
کد خبر: 13939

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر:
عقب ماندگی های بخش بهداشت زیاد است؛ جبران می کنیم

*سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: عقب ماندگی های بخش بهداشت زیاد است، تلاش می کنیم این مشکلات را برطرف کنیم.

دکتر حسین فردی پور در گفت و گو با خبرنگار شوشترنامه اظهار کرد: بر اساس بررسی های انجام شده از نظر پایش های انجام شده عملکرد محیطی 50.8 درصد عقب ماندگی از برنامه ها داشته ایم، در برخی از پایش های محیطی بجای ارسال تیم در سال 94 حضور به صورت تک نفره بوده است که این روند اصلاح شده است.

وی بر اساس آمار موجود اظهار کرد: در سال94 تنها 42 آموزش های ابلاغی برای کارکنان انجام شده است و 58 درصد در این زمینه عقب ماندگی وجود داشته است، که تلاش کرده ایم تا در این زمینه عقب ماندگی های موجود را به حداقل کاهش دهیم.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: نیروهای طرح حاشیه که در طرح تحول نظام سلامت در شوشتر اخذ شده است 76 نفر هستند که اطلاعاتشان بسیار ضعیف است، برای این نیروها بار دیگر کلاس های آموزشی تشکیل شده است تا با ارتقای این نیروها عملکرد بهبود پیدا کند.

وی با اشاره به برنامه هایی که در حال اجراست افزود: تلاش می کنیم برنامه های ابلاغی را در طرح تحول موبه مو اجرا کنیم تا وضعیت ارتقا پیدا کند، تاکنون 90 درصد برنامه های پیش بینی شده اجرا شده است و رشد خوبی را در این حوزه شاهد هستیم.

 

*سامان دهی به آزمایش های پیش از ازدواج

فردی پور گفت: در استان تنها شهرستانی بودیم که آزمایش های ازدواج در بخش خصوصی انجام می شد، این روند اشتباه است و اصلاح شده است.

وی افزود: برای رفع مشکل بیش از 7 میلیارد ریال هزینه کردیم و آزمایشگاهی مجهز راه اندازی کردیم، دستگاه های مجهز خریداری کردیم  و ساختمانی را که روند ساختش متوقف شده بود را احیا کردیم و به عنوان آزمایشگاه استفاده کردیم.

وی عنوان کرد: با این خدمت مردم شهرستان شوشتر آزمایش های ازدواج خود را با تقریبا 70 درصد تخفیف در این مرکز انجام می دهند.

 

*آزمایشگاه سطح یک

فردی پور عنوان کرد: آزمایشگاه سطح یک در شهرستان شوشتر فعالیت خود را آغاز کرده است، این آزمایشگاه برای دارندگان بیمه سلامت و روستایی فعال شده است.

وی افزود: در این آزمایشگاه آزمایش های در حین بارداری، سونورگافی مادران باردار، رادیولوژی مورد نیاز برای این افراد و... که قبلا با هزینه های هنگفتی انجام می شد در شرایط کنونی به صورت رایگان انجام می شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: این خدمت در کاهش هزینه های قشر زحمت کش جامعه بسیار تاثیر دارد.

 

*اخذ مجوز شش درمانگاه

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: با افزایش جمعیت سطح خدمات رسانی نیز باید افزایش یابد، به این دلیل تلاش کردیم تا در روستاها نیز خدمات تشخیصی را افزایش دهیم.

وی گفت: در روستاهای شهرستان شوشتر کمبود زیادی وجود داشت، به این دلیل مجوز درمانگاه هایی را در مناطق محروم گرفتیم که برخی به بهره برداری رسیده و برخی هم در حال آماده سازی و یا ساخت است.

وی افزود: در شعیبیه، صوفان، حسام آباد نورمحمدی مجوز ساخت دریافت شده است و موافقت نیز در این زمینه اخذ شده که فعالیت ها برای ساخت این مراکز آغاز می شود.

وی عنوان کرد: برخی از این مراکز دارای دندان پزشکی، پزشک، درمانگاه شبانه روزی، ماما و... هستند.

فردی پور از تفاهم نامه سه جانبه ای با استانداری خوزستان، وزارت بهداشت و دانشکده علوم پزشکی شوشتر خبر داد و خاطر نشان کرد: این تفاهم نامه 90 میلیارد ریال اعتبار دارد، 40 درصد از این اعتبار توسط استانداری خوزستان تامین می شود و قطعا تا شهریور ماه سال آینده کار ساخت آنها به پایان رسیده است و رسما فعالیت خود را آغاز می کنند.

 

*مجوز هفت پایگاه شهری

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر عنوان کرد: در طرح تحول سلامت بسته های خدمتی برای گروه های مختلف در نظر گرفته شده است که برنامه ها برای هر گروه سنی خاص آن مقطع است.

وی گفت: طرح تحول سلامت هدفش افزایش طول عمر مردم ایران است و با این بسته های خدماتی می کوشیم تا شرایط تشخیصی بهبود یابد و بیماری ها قبل از ورود به شرایط حاد شناسایی شوند تا طول عمر مبتلایان افزایش یابد و سلامت خود را در شرایط ابتدایی بیماری کسب کنند، این روند امید به زندگی را نیز افزایش می دهد.

وی افزود: از نظر نیروی متخصص مشکلات زیادی داشتیم، مجوز استخدام 8 نیروی کارشناس اخذ شده است و بزودی برای به کار گیری این نیروها اقدام می شود.

وی گفت: فناوری را در دانشکده علوم پزشکی ارتقا داده ایم، به این دلیل استفاده از کاغذ به حداقل می رسد و خدمات سریعتر به مردم ارائه می شود.

 

*تشکیل پرونده الکترونیکی برای شهروندان

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر عنوان کرد: قبلا برای تشکیل پرونده الترونیکی شهروندان اقدام شده بود ولی روند بسیار کندی را داشت این روند را اصلاح کردیم.

فردی پور گفت: از مجموع 230 هزار پرونده الکترونیکی که باید برای شهروندان در شهرستان شوشتر تشکیل شود تنها 70 هزار پرونده تشکیل شده بود، الان در مدت کوتاهی که مدیریت در دانشکده تغییر کرده است این تعداد به 150 هزار پرونده رسیده است.

وی عنوان کرد: قرار است تا پایان سال جاری تعداد پرونده های الکترونیکی شهروندان شهرستان شوشتر به 230 هزار پرونده برسد و سخت در این زمینه تلاش می کنیم و از بهورزان که در ثبت اطلاعات مشارکت و همکاری می کنند تشکر می کنم.

فردی پور خاطر نشان کرد: در سامانه سیب تا خرداد ماه 27 هزار آیتم ثبت شده بود، تا کنون بیش از 600 هزار آیتم ثبت شده است و این روند رشد فزاینده ای دارد.

 

*خدمات دندان پزشکی روستایی

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر عنوان کرد: خدمات دندان پزشکی در روستاهای شهرستان حداقلی بود، این خدمات بهبود یافته است.

وی گفت: الان دیگر کشیدن دندان اصلا اهمیتی ندارد و تلاش ها بر آن است که افراد دندان خود را از دست ندهند، به این دلیل خدمات در روستاها افزایش یافته است.

فردی پور افزود: پرکردن و ترمیم دندان در مراکز روستایی به صورت رایگان انجام می شود، کماکان نیز خدمات مربوط به کشیدن دندان به صورت رایگان ارائه می شود.

وی گفت: مرکز دندان پزشکی در شهر گوریه، سرداران راه اندازی شده است و دندان پزشک نیز برای این مراکز تامین شده است.

وی افزود: در درب خزینه مکانی برای درمانگاه وجود نداشت، مردم در این روستا بیش از 3 هزار متر مربع زمین اهدا کردند و کار ساخت مرکز بهداشتی آغاز شده است.

وی عنوان کرد: این مرکز در حال حاضر 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قطعا تا پایان خرداد 96 فعالیت خود را آغاز می کند.

 

*غربالگری سرطان متحول می شود

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: یکی از عوامل مهم مرگ و میر در کشور سرطان است که تشخیص بموقع آن می تواند در کاهش مرگ و میر و معالجه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

وی گفت: تعداد مرگ و میر سرطان رشد فزاینده ای داشته است، آمارهای مرگ و میر در این زمینه دقیق نیست، یکی از دلایل این رشد نبود غربالگری در این زمینه است.

وی افزود: مرکز غربالگری سرطان در شهرستان شوشتر فعالیت برای ساختش آغاز شده است، این مرکز قرار است تا خرداد 96 فعالیت خود را آغاز کند.

وی گفت: در شهرستان شوشتر آمار دقیقی از مبتلایان به ایدز وجود ندارد، این آمار باید تنها با غربالگری احسا شود، در این زمینه از مردم می خواهیم برای انجام آزمایش های تشخیصی به مرکز شماره 4 شوشتر مراجعه کنند.

فردی پور عنوان کرد: برای شناسایی ایدز آزمایش های رایگانی انجام می شود و در صورت تشخیص همه داروهای مورد نیاز به صورت رایگان در اختیار بیمار قرار می گیرد.

سرپرست معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: در مرکز تشخیص ایدز شهرستان شوشتر خدمات مشاوره ای نیز به صورت رایگان به مردم ارائه می شود.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 1   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 1  
محمد
2
پاسخ
0
دوشنبه 18 بهمن95
سلام آقای نارنج پور
چرا دیدگاههای مردم را در سایتت نمیزنی به گردنته
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: