شنبه 18 دي 95 - 17:50
کد خبر: 13923

یک کارشناس پرتغالی مرمت و مقاوم سازی:
اگر برای مقاوم سازی سازه های آبی سریع اقدام نشود؛ تخریب خواهد شد

*یک کارشناس پرتغالی مرمت و مقاوم سازی گفت: بعد از بازدید از سازه‌های آبی شوشتر متوجه شدم وضعیت این سازه‌ها خوب نیست و اگر هرچه زودتر تدبیری برای مقام سازی آن ها اندیشیده نشود تخریب خواهند شد.

پروفسور پائلو لورنسو، متخصص مقاوم سازی سازه‌های تاریخی از یکی از دانشگاه های پرتغال در کارگاه تخصصی روش‌های پیشرفته در تحلیل و پایش سازه‌های اظهار کرد: تصمیم درباره حفاظت از سازه و آثار باستانی ایران بر عهده خود مردم و دولت ایران است و باید ببینند آیا می‌خواهند در آینده هم این سازه‌ها را داشته باشند یا نه؟

وی ادامه داد: مداخله در یک اثر یا سازه تاریخی همچون خواندن یک کتاب است که اگر آن را سریع بخوانید ممکن است از دست برود یا حتی اشتباه بخوانید. کتاب باید با سرعتی معقول که متناسب با بطن و اهمیت آن است خوانده شود. سازه‌های تاریخی نیز با توجه اهمیتی که دارند، جایی برای خطا و اشتباه در آن ها نیست بنابرین تعجیل در واکاوی آن ها درست نیست.

این استاد پرتغالی مرمت و مقاوم سازی گفت: در اصفهان سازه هایی که مشاهده کردم مقاوم هستند و جایی برای نگرانی درباره آن ها وجود ندارد. با توجه به پایین بودن سطح سفره‌های آب زیرزمینی و کمبود رطوبت در خاک اصفهان فعلاً مشکلی برای سازه‌های اصفهان وجود نخواهد داشت.

لورنسو ادامه داد: اما هرچند با یک بار مشاهده یک سازه و بدون پایش های طولانی مدت فونداسیون اظهارات چندانی نمی‌توان کرد اما در بازدیدی که از سازه‌های آبی شوشتر داشتم متوجه شدم وضعیت این سازه‌ها مناسب نیست و شرایط آن ها به شدت اضطراری و جدی است.

وی ادامه داد: اگر هرچه سریع‌تر اقداماتی برای مقاوم سازی این سازه‌ها انجام نشود ممکن است تلفات جانی و همچنین فرهنگی بسیار جبران ناپذیری به وجود بیاید که به اصالت غنی این سازه‌های آسیب وارد کند.

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: