چهارشنبه 25 آذر 94 - 15:12
کد خبر: 13195


تخریب یا تبدیل سالانه 20 هزار هکتار از اراضی حاصلخیز

منوچهر گرجی در نشستی که روز دوشنبه 23 آذر به مناسبت هفته پژوهش و فناوری و گرامیداشت سال جهانی خاک در دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهارکرد: قدیمی‌ترین آثار فعالیت‌های کشاورزی مربوط به 12 هزار سال قبل است که توسط کاوشگران در کشورمان کشف‌ شده است اما امروزه استفاده‌های غیراصولی از منابع خاک موجب شده که بسیاری از صاحب‌نظران در این حوزه نسبت به آینده کشور در حوزه خاک نگران باشند.

 

وی تصریح کرد: از 165 میلیون هکتار مساحت کشور، 18 و نیم میلیون هکتار آن اراضی کشاورزی زیر کشت است که از این میزان نیز 1.5 میلیون هکتار قابلیت کشت ندارد و باید از بخش کشاورزی خارج شود.

 

رییس انجمن علوم خاک ایران افزود: 60 درصد از 18 و نیم میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور اراضی دیم و 40 درصد اراضی آبی است که بیش از یک‌میلیون هکتار از این اراضی در کلاس یک قرار دارد و سالانه به‌دلایل مختلف بخش قابل‌توجهی از این اراضی نیز تحت آیش(نکاشت) قرار می‌گیرد.

 

گرجی خاطرنشان کرد: سرانه اراضی نسبت به افراد در سال 1345، 0.06 درصد بوده که بر اساس بررسی‌های علمی انجام‌شده با توجه به این‌که بسیاری از اراضی حاصلخیز در کنار شهرها قرار گرفته، به‌سرعت تغییر کاربری داده و به ساختمان تبدیل می‌شوند، این میزان در سال 1400 به 16 صدم درصد می‌رسد.

 

وی با اشاره به اهمیت مسأله امنیت غذایی در کشور، گفت: امنیت غذایی یکی از مؤلفه‌های امنیت ملی در هر کشور است که خدشه‌دار شدن این امنیت می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند.

 

رییس انجمن علوم خاک ایران با بیان این‌که خاک خدمات عمده‌ای مانند تولید محصول و تأمین امنیت غذایی، تولید مواد اولیه و تعادل‌بخشی به محیط را انجام می‌دهد، اظهارکرد: بسیاری از مشکلات مانند بروز گرد و غبارها در استان خوزستان و سایر استان‌های کشور ناشی از عدم استفاده درست از منابع خاکی است.

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 1  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: