چهارشنبه 20 اسفند 93 - 19:54
کد خبر: 12701

عضو کمیسیون کشاورزی خواستار شد:
بازشدن آب به تالاب هورالعظیم و شادگان برای مبارزه فوری با ریزگردها

*یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت زیست محیطی در ایران بسیار بحرانی است و بخش‌های مختلف آن اعم از آب، هوا و خاک دچار چالش هستند.

محمدسادات ابراهیمی عنوان کرد: این مسأله چیزی نبوده که ظرف یک روز و دو روز ایجاد شده باشد بلکه در اثر اهمال و سهل‌انگاری سالیان سال و دولت‌های مختلف بوده که اغماض کردند و با عدم حضور طرح‌های زیست‌ محیطی در پروژه‌های عمرانی به این مرحله رسیده‌ایم که هم اکنون بیشتر نقاط کشورمان دارای مشکلات بسیار جدی و اساسی در بحث محیط زیست هستند.
او ادامه داد: به عنوان مثال در جنوب گرد و غبار، در شمال آلوده شدن آب دریا به نیترات، در غرب خشک شدن و از بین رفتن جنگل‌ها و در ارومیه مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه را داریم. روی هر کدام از این مشکلات دست بگذاریم می‌بینیم وضعیت نه تنها مثبت نیست بلکه در خیلی از جاها منفی است.
این نماینده مجلس تأکید کرد: حل این مشکلات هم زمان‌بر است و هم عزم عمومی و ملی نیاز دارد. وضعیت فعلی ما نتیجه عملکرد گذشته ماست و وضعیت آینده ما هم در گرو عملکرد امروز ماست. اگر قرار باشد امروز هم به نقد و انتقاد بسنده کنیم مشکلات کماکان در آینده نیز وجود خواهد داشت.
ابراهیمی تصریح کرد: البته امیدواری‌هایی هم وجود دارد که اهمیت موضوع محیط زیست توسط مقام معظم رهبری گوشزد شد. مردم هم همکاری می‌کنند، سازمان محیط زیست نیز کادر خوب و متخصصی دارد که اگر سایر دستگاه‌ها پشتیبانی کنند می‌توان اقدامات مثبتی انجام داد.
او گفت: یک سری اقدامات کوتاه مدت و فوری مثل باز شدن آب به تالاب هورالعظیم و دریاچه شادگان باید انجام شود. طبق صحبت‌هایی که از برخی از مسئولین شنیده‌ام ظاهراً این اتفاق صورت گرفته است. تجهیز مردم و محیط زیست و هواشناسی استان‌های آلوده به گرد و غبار نیز یکی از کارهایی است که نباید زمان‌بر باشد. خوشبختانه دولت نیز 240 میلیارد برای حل مشکل ریزگردها در اختیار استانداری خوزستان قرار داده است.
این عضو کمیسیون کشاورزی افزود: اقدامات بلندمدت نیز شامل بیابان‌زدایی و جنگل‌کاری است که مجلس در لایحه بودجه 94 اعتبار خوبی برای آن پیش‌بینی کرده و امیدواریم این اعتبارات محقق شود.
انتهای پیام/ ایسنا
1024

نظرات
نظرات منتشر شده: 2   در انتظار: 0   غیر قابل انتشار: 0  
امين
5
پاسخ
0
چهارشنبه 20 اسفند93
مردم بايد هواي پاك رو به چشم ببين نه فقط در حد حرف اونم واسه موقعي كه ريزگرد مياد
بی نام
3
پاسخ
0
جمعه 22 اسفند93
تخریب سد گتوند هم جزو برنامه های احیای زیست بوم خوزستان باشد
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: