پنجشنبه 21 دي 96 - 20:07
کد خبر: 14263

نقدی بر آتش سوزی در باغ خان شوشتر/
آتش بی تدبیری خسارت بیشتری به آثار ثبت جهانی می رساند

*ظهر امروز پنج شنبه آتش به جان باغ خان افتاد، باغی که در داستان های قدیمی شوشتر همیشه نامی از میوه های شیرین و سایه سار بی همتایش حرفی به میان آمده است، امروز بخشی از آن در آتش سوخت و نابود شد.

به گزارش شوشترنامه، این آتش که امروز به جان باغ خان افتاد بی شک نخستین نیست و قرار هم نیست آخرین باشد ولی بی شک مدیریت پایگاه سازه های آبی شوشتر و مدافعان وی در این شرایط باید برای بی سر و سامانی در آثار ثبت جهانی شده شهرستان پاسخ قانع کننده ای به مردم و دوستداران واقعی این آثار ارائه کنند.

شوشترنامه در نخستین گزارشی که از آتش سوزی در عرصه ثبت جهانی شوشتر ارائه کرد تاکید داشته است که این آتش سوزی تعمدی بوده و دست انسان موجب برافروخته شدن زبانه های آتش بی تدبیری در عرصه زیبای باغ همیشه سرسبز خان بوده است، در این زمینه نیز مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان شوشتر در این زمینه اظهار کرده است که دلیل آتش سوزی کم کاری نیروی انسانی است.

سیدمهدی ایوبی  در این باره توضیحات بیشتری نداده است و درباره خسارت های وارده اعلام کرده است که دو اصله درخت کهن سال و بخشی از عرصه که پوشش گیاهی داشته است به طور کامل تخریب شده اند.

 

*آتش بی تدبیری برجان آثار ثبت جهانی شوشتر

در هفته های گذشته ساخت و ساز در عرصه درجه یک آثار تاریخی شوشتر توسط شوشترنامه با تصاویر متعدد به اطلاع عمومی رسید، درباره آتش سوزی در عرصه پل شاه علی نیز اطلاع رسانی شد که پس از جمع آوری زباله های این پل توسط افرادی این زباله های آتش زده شده اند.

حال درباره اتفاق رخ داده شده در ظهر پنج شنبه چند دلیل در حال گمانه زنی است این گمانه ها هنوز به اثبات نرسده و در جایگاه حدس و گمان باقی مانده است ولی بیان و بررسی آنها دور از لطف نیست، نخستین گمانه این است این آتش سوزی توسط برخی ارازل و اوباش اتفاق افتاده باشد؛ این دلیل می تواند به جد ناتوانی پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر را در حفظ حریم این آثار را به اثبات برساند و باید برای رفع ناتوانی ها فکری اساسی کرد.

گمانه دوم این است که این اتفاق برای سوزاندن نیزار موجود در عرصه پوشش گیاهی این اثر ثبت جهانی برای هرس نکردن نیزار اتفاق افتاده است، این گمانه نیز هنوز به اثبات نرسده است ولی نمی توان احتمال حتی یک درصدی آن را در بررسی های این واقعه نادیده گرفت، در صورتی که حتی یک درصد این اتفاق صحت داشته باشد بار دیگر باید فکری اساسی برای پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر کرد، اتفاقی که هنوز مدیران سطح بالا در کشور و تصمیم سازان در این زمینه در شهرستان شوشتر را برای تغییر مدیر پایگاه سازه های آبی تاریخی شوشتر متقاعد نکرده است.

ادامه دار شدن اتفاقات عجیب و غریب که می تواند به جد در این آثار بی نظیر تاثیر عمیق داشته باشد قلب هر دوستدار واقعی آثار تاریخی را می سوزاند و در این زمینه متولیان و تصمیم سازان روزی باید دلیل این حمایت ها به مردم توضیح دهند، بی شک آن روزها دیر زمانی نخواهد بود.

 

*ساخت و ساز در عرصه درجه یک متوقف شده است

پس از درج خبر شوشترنامه درباره ساخت و ساز در عرصه درجه یک آثار تاریخی ثبت جهانی شوشتر، پیگیری های متعددی از شهرستان و استان خوزستان انجام شد و این همه پیگیری ها منجر به برگزاری شورای راهبردی و هیئت امنای این پایگاه در شهرستان شوشتر به صورت فوق العاده شد.

شوشترنامه تصمیمات این شورا را کاملا اشراف دارد ولی آنچه به این بحث مربوط است آن است که ساخت و ساز در این عرصه متوقف شده است و قرار نیست ادامه داشته باشد، از طرفی بزودی برای تخریب سایر مغازه های تملک شده بر تونل بلیتی اقدام خواهند کرد.

آنچه در این زمینه تلاش شد به سمع دوستداران میراث فرهنگی برسد، بی تدبیری است که خسارت های بیش از آتش را به جان آثار ثبت جهانی شوشتر انداخته است و سکوتی مرگبار که نماینده مردم شوشتر و گتوند در ماه های گذشته اتخاذ کرده در مواردی و جهت گیری اشتباهی از سوی ایشان که می کوشد همه تقصیر ها را به گردن استان خوزستان بیاندازد، البته شاید این جهت گیری اشتباه تعمدا باشد و حاصل مشاوره هایی که از مشاوران اعظم در کنارش لحظه به لحظه در تفکرش پمپاژ می شود، خدا می داند.

آنچه جان کلام در این مقال است وضعیت وخیم آثار ثبت جهانی شوشتر و ناتوانی مدیریت در این زمینه است که این دم خروس را دیگر نمی توان با آدرس غلط دادن پوشاند.

 

نظرات
نظرات منتشر شده: 0   در انتظار: 1   غیر قابل انتشار: 0  
 
نام*
ايميل
متن*
کد عددي*  

مجوز فعالیت

عضویت در خبرنامه
ایمیل: